Obamas företrädare George W Bush har gjort det många gånger i Afghanistankriget - beklagat att civila afghaner sprängts i bitar i USA:s flygräder och lovat att göra allt för att det inte ska hända igen.
På onsdagen var det Obamas tur, efter ett blodbad i den glesbefolkade och svårtillgängliga provinsen Farah som kan vara det värsta hittills.
- Jag har gjort klart att USA kommer att arbeta med våra afghanska och internationella allierade så att alla ansträngningar görs för att undvika civila offer, sade han i Vita huset efter att ha hållit trepartstoppmöte med Afghanistans och Pakistans presidenter Hamid Karzai och Asif Ali Zardari.
Enligt afghansk polis har över 100 liv krävts i USA-offensiven i Farah i veckan.
- 25-30 av dem var talibaner, däribland några från Tjetjenien och Pakistan, och övriga var civila, bland dem barn, kvinnor och äldre, sade Abdul Rauf Ahmadi, talesman för polisen i landets västra delar, på onsdagen.
I nordvästra Pakistan kom samtidigt uppgifter om över 60 döda i regeringsoffensiven mot de islamistiska talibanrebellerna i Swatdalen, bara något tiotal mil från huvudstaden Islamabad. Där sägs de flesta av offren vara rebeller, men militären är den enda källan till uppgifterna.
Och civilbefolkningen jagas på flykt - över 40 000 människor uppges redan ha flytt från dalens största stad Mingora, och myndigheterna befarar att en halv miljon människor snart kan vara i rörelse.
De blodiga rapporterna från stridszonerna ackompanjeras av febril diplomatisk aktivitet i Washington, där USA:s regering försöker få Afghanistans och Pakistans presidenter Hamid Karzai och Asif Ali Zardari att samarbeta bättre mot islamistupproret.
Inför trepartstoppmötet på kvällen svensk tid höll USA:s utrikesminister Hillary Clinton under dagen flera, delvis i hast inkastade, möten med Karzai och Zardari. I samband med samtalen beklagade även Clinton att civila dödats.
- Vi beklagar mycket, mycket djupt sådana förluster, sade hon.
President Karzai hade då skriftligen kallat förlusten av civila liv ”oacceptabel och omöjlig att rättfärdiga”.
Obama skickade samtidigt sin försvarsminister Robert Gates på ett oanmält besök till Kabul.
- Vi har mycket soldater på ingång, sade han i Saudiarabien inför flygresan till Afghanistan.
- Jag vill bara få en känsla nere på marknivån av vilka behov som finns, vilka utmaningar som finns, vilka lösningar som finns på en del av problemen.
I höst ska USA ha nästan 70 000 soldater i Afghanistan, dubbelt så många som när Obama tillträdde i vintras.








