Den 54-årige Alexander Lukasjenko har suttit vid makten i 14 år och han har på dessa år skapat en totalitär regim där demokratiska institutioner bara finns på pappret. Han har kallats ”Europas siste diktator” och på många sätt levt upp till det epitetet.

EU har straffat regimen med två slags sanktioner: Viseringsförbud och frysning av tillgångar. På den svarta lista med personer som inte får besöka EU finns 37 namn, däribland presidenten själv, flera ministrar, ordförande i valkommissionen och personer ansvariga för att politiker spårlöst försvann i

slutet av 1990-talet. Frysningen av tillgångar gäller i stort samma personer, även om bland andra Alexander Lukasjenko själv sannolikt har sina tillgångar i länder utanför EU.

Inför valet hade dock Lukasjenko tagit några steg i positiv riktning. Hansläppte nio politiska fångar och tillät en del oppositionella att delta. Han bjöd också in till internationell övervakning och med 477 valobservatörer på plats hade han möjlighet att visa omvärlden att han valt en mer demokratisk kurs. Men Lukasjenko missade helt den stora chansen.