Två oppositionella parlamentsledamöter har gripits, anklagade för försök till statskupp.

De två gripna är Miasnik Malchasian och Hakob Hokopian, uppgav armenisk polis för AFP på måndagen. Båda har hoppat över till oppositionsledaren Levon Ter-Petrosians sida efter att ha valts in i parlamentet för maktpartiet Republikanska partiet.

- Det här är en ny del av det våld myndigheterna använder mot oppositionen för att beröva den dess ledarskap, kommenterade genast Ter-Petrosians talesman Arman Musinian.

Ter-Petrosian själv sitter mer eller mindre i husarrest i sin eleganta villa i Jerevan, där hans statligt utsedda vaktstyrka håller honom instängd av säkerhetsskäl.

Officiellt dödades åtta personer i lördags när kravallpolis drabbade samman med oppositionsanhängare som demonstrerade mot resultatet i presidentvalet den 19 februari.

Farhågor finns om att dödssiffran i verkligheten är betydligt högre. Oberoende information har dock blivit en akut bristvara i Armenien, sedan det införda undantagstillståndet satt munkavle på alla icke-statliga massmedier.

På måndagen rådde lugn i Jerevan, med fortsatt stor närvaro av soldater och militärfordon på gator och torg.

- Det mesta är ganska dämpat på grund av undantagstillståndet. Det som hände i lördags kostade mycket energi för många att ta sig igenom. Jag tror att de nu har stannat upp lite för att fundera på vad som kan göras härnäst, berättar John Hughes på nättidningen Armenia Now för TT.

Enligt de officiella siffrorna vann avgående presidenten Robert Kotjarians handplockade man, premiärminister Serzj Sargsian, en enkel seger i presidentvalet. Oppositionen menar dock att utbrett valfusk ligger bakom resultatet.

Den finländske diplomaten Heikki Talvatie försöker för tillfället medla mellan parterna för den europeiska säkerhets- och samarbetsorganisationen OSSE:s räkning.