Den 28-årige man som står åtalad för att ha knivdödat egyptiskan Marwa al-Sherbini i en rättssal i Tyskland, förs in till rätten.
Foto: POOL
Mordet på 31-åriga Marwa al-Sherbini blev ett av sommarens mest uppmärksammade fall i både Tyskland och Egypten. Knivdådet i en rättssal i Dresden ledde till en diplomatisk kris mellan Egypten och Tyskland och orsakade proteststormar i flera muslimska länder.
Marwa al-Sherbini anmälde den nu åtalade 28-åringen för rasistiska påhopp sedan han vägrat låta hennes barn använda en gunga på en lekplats 2008. al-Sherbini ska ha blivit kallad både terrorist och islamist och fallet togs till domstol.
Där dömdes mannen till böter för förtal, men domen överklagades till den tyska motsvarigheten till hovrätten. Mitt under förhandlingarna i somras tog 28-åringen plötsligt fram en insmugglad kökskniv och attackerade den gravida Marwa al-Sherbini. Hon mottog minst 16 knivhugg och blödde till döds i rättssalen.
Både hennes man och treårige son blev vittnen till mordet.
I dag inleddes rättegången mot 28-åringen under intensiv bevakning. Över 200 poliser finns på plats och den åtalade mannen sitter bakom skottsäkert glas. Enligt nyhetsbyrån AFP har flera dödshot riktats mot mannen på internet och åhörarna fick inför förhandlingen genomgå hårda säkerhetskontroller.
Rättegången började också kaotiskt när mannen vägrade att ta av sig sina solglasögon och därefter inte ville uppge sitt namn. Det första fick domaren Birgit Wiegand att utfärda böter på 50 euro.
Åklagarna yrkar på livstids fängelse för 28-åringen, vars motiv ska ha varit rasistiskt. Mannen, som är född i Ryssland och invandrade till Tyskland 2003, ska uttryckt hat mot muslimer och enligt AFP hade mordet anti-islamiska förtecken.
– Vi ska göra allt vi kan för att gå till botten med det här och se vilka omständigheter som ledde fram till att en ung kvinna som var väl integrerad i samhället dödades, sade domaren Birgit Wieland innan rättegången.








