Utrikesminister Ahmet Davutoglu sade på onsdagen att de turkiska sanktionerna träder i kraft omedelbart. Den syriske presidenten Bashar al-Assads styre ”har nått till vägs ände” sade Davutoglu.
Turkiet är en av Syriens främsta handelspartner.
- Åtgärderna som aviserats av den turkiska regeringen i dag kommer utan tvekan att öka pressen på den syriska regimen, sade Tommy Vietor, talesman för USA:s nationella säkerhetsråd.
På torsdagen ska EU:s utrikesministrar träffas i Bryssel, bland annat för att diskutera sanktioner mot Iran. Utrikesministrarna ska också träffa Arabförbundets generalsekreterare för att diskutera läget i Syrien och samordning av sanktioner.
Utrikesminister Carl Bildt anser att sanktioner mot Syrien är mer effektfulla och motiverade än sanktioner mot Iran.
Syrien släppte 912 personer som gripits under demonstrationer mot regimen. De frigivna fångarna ”har inte syriskt blod på sina händer”, heter det i rapporten från den statliga nyhetsbyrån.
Att släppa politiska fångar är ett av de krav som bland andra Arabförbundet och EU har på den syriska regimen.










