I går avslöjades nya detaljer kring Josef Fritzls motiv till att spärra in sin dotter Elisabeth i 24 år och under tiden begå sexuella övergrepp mot henne. "Jag såg fram emot att få barn med henne. Det var en vacker tanke", skrev Fritzl till ett österrikiskt magasin.
I det skriftliga uttalandet förklarade den 73-årige Fritzl också att han hela tiden förstod att det han gjorde mot sin dotter var fel – men att "begäret att smaka den förbjudna frukten var för stark".
"Det var som ett beroende", skrev Fritzl.
Uttalandena kommer nu med stor sannolikhet att användas av försvaret för att visa att Josef Fritzl är psykiskt sjuk och därför inte kan dömas till fängelse.
Enligt brittiska Sky News har försvarsadvokaten Rudolf Mayer pekat på uttalandena som ett bevis på att Fritzl inte kan hållas ansvarig för sina handlingar.
I dag ställdes Josef Fritzl återigen inför häktningsdomstolen i St Pölten. Han sitter redan häktad, men åklagare ville att häktningen skulle förlängas.
Den linjen gick också domstolen på – Fritzl ska nu sitta häktad i ytterligare en månad medan förundersökningen pågår. Enligt nyhetsbyrån Reuters hade försvaret inga invändningar, och förhandlingen var över på en kvart.
Däremot är undersökningen i källarutrymmet enligt polisen snart klar, rapporterar den österrikiska tv-kanalen ORF.
Häktningsförhandlingen kommer dock att hållas bakom stängda dörrar och det är oklart hur mycket nya uppgifter som kommer fram i dag.
Tipsa andra
Foto: GETTY IMAGES
Tidigare artiklar om dramat i Österrike:
- Elisabeth Fritzl tackar för allt stöd
- Tragedin i Amstetten: Fritzl häktad på nytt
- Planerade skaffa familj med sin dotter
- Förde ett skräckvälde
- Makabert turistmål
- Fritzl greps för våldtäkt 1967
- Här ska barnen lära sig leva
- Hotade barnen med gas
- Fritzl granskas i mordutredning
- Josef Fritzl kan ha tipsat själv
- ”Gentleman och monster”
- Socialen besökte "skräckens hus"
- Josef Fritzl var en nedbruten man
- ”Förbluffande bra återförening”
- Josef Fritzl far till barnen
- Så levde barnen i ”skräckkällaren”
- Barndomsvän och granne berättar
- Fritzl var känd som sexualförbrytare
- 73-åringen erkände cyniskt dubbelliv
- Här hölls de fångna
- SvD:s korrespondent: "Ingen har någon förklaring"
- Pappan medger i samtal med polisen
- Fallet Elisabeth: Detta har hänt
- Bilderna från källaren
- ”Ofattbart” Mannen höll sin dotter fången i 24 år
- Pappa höll dottern fången i 24 år
- Kvinna misstänks ha varit fånge i källarhåla 24 år
Utrikes | Mest lästa
- 25 000 dog av Dresden-bomber
- Nordkorea avrättade hög ekonom
- Obama förnekar Israelkris
- Biskops syn på övergrepp "förödande"
- Ingen i barnsmuggling föräldralös
- "Flagrant felcitat" från ambassadör
- Turkiet osäker mark för Afrikaflyktingar
- Dykare överlevde krokodilattack
- Erdogan hotar deportera armenier
- FBI tar hjälp av Facebook






























