Generalen Anupong Paochinda ersätter biträdande premiärminister Suthep Thaugsuban.

Thailands premiärminister ställde in ett tv-tal sedan säkerhetsstyrkorna med en misslyckad räd gjort bort sig igen i Bangkok.

En specialstyrka omringade i dag hotellet SC Park i den thailändska huvudstaden, med motiveringen att ”terrorister gömmer sig där”. Det visade sig att flera av ledarna för de senaste veckornas stora demonstrationer fanns på hotellet, som tros vara ägt av demonstranternas hjälte, den störtade premiärministern Thaksin Shinawatra.

Men liksom det blodiga försöket att skingra demonstranterna förra helgen slutade dagens räd i ett spektakulärt misslyckande.

Arisman Pongruangrong, demonstrantledare som också är känd som populär sångare, kunde inför en gastkramad publik fly via fönstret.

- Polisen sparkade in dörren och kastade rökgranater, men jag kunde springa till fönstret, och via en elledning hala mig ned (till gatan), sade Arisman senare till de ”rödskjortor” som ockuperar gator i hotell- och shoppingdistriktet Rachaprasong.

När han och de andra ledarna väl omringats av tusentals anhängare vågade säkerhetsstyrkorna inte göra något.

Demonstranterna kräver att premiärminister Abhisit Vejjajiva och hans regering omedelbart avgår, medan premiärministern har erbjudit sig att hålla nyval tidigast framåt årsskiftet.

Men det är oklart om rödskjortorna har något reellt maktalternativ att erbjuda. Den stormrike affärsmannen Thaksin har sedan kuppen 2006 fört en nomadtillvaro och sagt sig inte vara intresserad av att återuppta politiken.