Det var 19 år sedan, natten till den 3 juli 1988, som Juha Valjakkala dödade tre personer på kyrkogården i Åmsele. Sten Nilsson och hans 15-årige son Fredrick hade gått ut för att hämta den cykel som stulits utanför deras hus av ett yngre par. Mamman Ewa Nilsson dödades efter att hon gått ut för att leta efter mannen och sonen.
Ewa Nilsson arbetade som frisör i byn och Åmsele-bon Mayvor Wahlqvist minns fortfarande den iskalla känslan.
– Varje gång han har rymt eller på något annat sätt hamnat i tidningen får jag kalla kårar. Vad fruktansvärt, tänk om han kommer tillbaka, säger hon när SvD.se ringer upp.
Mayvor Wahlqvist är född i Åmsele men hade flyttat till Umeå för att jobba som frisör när morden inträffade. Strax efteråt flyttade hon tillbaka till byn och öppnade salong.
– Det fanns ju ingen efter att Ewa hade gått bort. Helst ville man ju bara glömma men det går inte. Det pratas fortfarande om det i byn. Nu kommer det säkert bli en massa spekulationer, alla blir rädda.
Mayvor Wahlqvist tänker ofta på den mördade familjen, allra mest när hon besöker kyrkogården där de mördades.
– När man går där kan man inte låta bli och tänka på det hemska. Det går nog aldrig att glömma, säger hon till SvD.se.








