På initiativ av Sirajuddin Haqqani - som leder den största afghanska talibangruppen och har ett nära samarbete med terrornätverket al-Qaida - träffades nyligen flera av de viktigaste talibanledarna för ett rådsmöte. Alla talibaner, i både Afghanistan och Pakistan, strider officiellt under Mullah Omars ledarskap. Men det har alltid funnits en rivalitet mellan olika klaner, som i bland lett till väpnade konflikter. Under mötet i Khost, mycket nära gränsen till Pakistan, fanns bland andra Hakimullah Mehsud och Mullah Nazir - ledare för traditionellt rivaliserande Mehsud- och Wazirklanen.
Efter rådsmötet i staden Khost ska de rivaliserande klanerna lägga sina meningsskiljaktigheter åt sidan, öka utbytet av information och även genomföra gemensamma aktioner när situationen kräver. Och ett bättre samarbete ökar på sikt talibanernas möjligheter till framgångsrika attacker mot de utländska soldaterna.
Samtidigt som problemen för Isafstyrkorna växer i Afghanistan har de militanta talibanerna i Pakistan fått problem. Framgångsrika amerikanska attacker från förarlösa flygplan har nyligen dödat två viktiga ledare. Dessutom har den pakistanska arméns offensiv i gränsområdena mot Afghanistan brutit upp en del av al-Qaidas nätverk. Med sitt initiativ hoppas Sirajuddin Haqqani att talibanerna kan ta tillbaka initiativet även i Pakistan och därigenom bättre stödja kampen mot Isafstyrkorna i Afghanistan.
Det ökade samarbetet är illavarslande för de Natoledda Isafstyrkorna, vilka redan är under mycket stark press. Den nyutnämnde amerikanske befälhavaren för Afghanistan, general Stanley McChrystal, varnar i en ny rapport för ett misslyckande.
”Trots att betydande ansträngningar har lett till viss framgång tyder många tecken på att den totala bilden innebär en försämring av läget. Om det inte går att ta initiativ och vända upprorsmännens frammarsch under det närmaste tolv månaderna riskeras en utveckling där det inte längre är möjligt att besegra upproret”, skriver McChrystal i en 66 sidor lång genomgång av situationen i Afghanistan som just nu ligger på president Barack Obamas bord.
Tidningen Washington Post har fått tillgång till rapporten. Det är dyster läsning såväl för Isafstyrkorna som för de afghanska myndigheterna.
”Genom att vara alltför upptagna med att skydda oss själva har vi agerat på ett sätt som både fysiskt och psykiskt distanserar oss från det folk vi ska skydda”, skriver McChrystal.
Dödstalen för de utländska soldaterna fortsätter också att stiga i skrämmande takt. Under juli och augusti dödades 76 respektive 77 Isafsoldater - de högsta månadstalen sedan kriget inleddes hösten 2001. Under 2009 har hittills 362 soldater dödats, vilket kan jämföras med 294 under hela fjolåret.
Den amerikanske generalen väntas begära ytterligare förstärkningar, det talas om 30 000 soldater och även kraftigt öka Afghanistans egen armé och poliskår.
”Isafstyrkan måste också bli sedd som gäster hos det afghanska folket, inte en ockupationsarmé”, skriver McChrystal i sin rapport.
Den chansen hade USA och dess allierade under de år som följde efter 2001 när talibanerna drevs bort från makten. I dag tyder alla tecken på att den chansen är förlorad. Förtroendet för de utländska styrkorna är borta och det är den främsta anledningen till att talibanerna redan dominerar i större delen av Afghanistan.
Tipsa andra
Rykten om valfusk
Kontrollräkningar av det afghanska presidentvalet, som hölls den 20 augusti, ökar den politiska instabiliteten i landet. Enligt preliminära rapporter har sittande president Hamid Karzai fått 54 procent av rösterna, vilket skulle betyda att det inte behövs en andra valomgång. Men ryktena om fusk har cirkulerat länge och en FN-stödd valkommission granskar nu de hundratals anmälningar om valfusk som inkommit.
– Valet gick inte så smärtfritt som vi hade hoppats och det finns allvarliga frågor om hur det genomfördes på flera platser, sade USA:s president Barack Obama i en intervju med tv-bolaget NBC.
Obama har fått allt svårare att försvara den amerikanska insatsen i USA och är tveksam till att godkänna truppförstärkningar, att lägga till de 68 000 amerikanska soldater som i dag är på plats i Afghanistan.



































