Foto: UMIT BEKTAS/Reuters
Bilder på president Bashar al-Assad, som sitter tillsammans med sin nytillträdde chef för arméstaben, släpptes i går. Det är andra gången al-Assad syns sedan bomben som dödade flera av hans närmaste män. De senaste dagarna har skakat om de båda männen – och regimen.
Det gäller dels bombattentatet, dels de hårda striderna i Damaskus och Aleppo, som tidigare hållits i ett järngrepp av al-Assad. I städerna bor en elit som har haft stor nytta av regimen, samt minoritetsgrupper och affärsmän som riskerar mycket vid ett maktövertagande.
Regimen försökte ta tillbaka initiativet genom att gå hårt åt tre distrikt i huvudstaden Damaskus, däribland det hårt ansatta Barzeh, som ska ha beskjutits med arméhelikoptrar, enligt flera medier. Även stadsdelen Mezzeh besköts och på obekräftade videos på Twitter syns stora rökpelare.
Amer al-Sadeq, en aktivist i Damaskus, säger till al Jazira att ett stort antal stridsvagnar och militära fordon rullade in i Barzeh på morgonen.
–Krypskyttar har satts ut i området och det kommer uppgifter om att de har skjutit många.
Efter dagar av blodiga gatustrider berättar boende att rebeller under gårdagen tvingades dra sig tillbaka från delar av Damaskus, rapporterar Reuters. Thabet Salem, journalist på plats, säger till al Jazira att attackerna har varit mycket hårda.
–Det är första gången som Damaskus utsätts för en sådan tung granatbeskjutning.
Som vanligt är osäkerheten stor kring rapporteringen, med två sidor som bedriver ett aktivt pr-krig. Syrisk statsteve förnekade att man använde helikoptrar i Damaskus.
Samtidigt fortsätter striderna i Syriens största stad Aleppo. Regimtrupperna började en offensiv i går och försökte ta tillbaka en stadsdel som rebellerna kontrollerade, uppgav aktivister för AFP. Men syriska rebeller menade å sin sida att de nu har inlett en offensiv för att ”befria” Aleppo.
Enligt det Syriska människorättsobservatoriet har mer än 19000 människor dödats sedan oroligheterna inleddes. Drygt 13000 är civila. Organisationen tror att juli kan bli den blodigaste månaden hittills, eftersom striderna förflyttats från landsbygd till storstäder, enligt TT.
Oppositionen tog även över en gränsposteringen mot Turkiet. På filmer syns rebeller fira och hissa den syriska oppositionens flagga. Från Turkiet kom i går rapporter om att ännu en syrisk general som hoppat av. Totalt ska 25 höga militärtjänstemän ha lämnat regimens trupper.
En rebellsoldat trampar på bilder av president al-Assad vid Bab al-Salam, norr om Aleppo vid gränsen till Turkiet.
Mer i ämnet
- 22 jul 2012 Arméhelikoptrar skjuter i Damaskus
-
21 jul 2012
Israel hotar gå in i Syrien
Militärt ingripande om Syriens regering lämnar vapen till Hizbollah.
- 21 jul 2012 Irak stoppar syrier på flykt
-
21 jul 2012
Ilska bland turkar vid gränsen
Turkiska åkare och lastbilschaufförer anklagar rebeller i Fria...
-
21 jul 2012
Irak begär FN-hjälp med flyktingar
Iraks premiärminister Nuri al-Maliki uppmanade i går FN att hjälpa...










