En klar majoritet, 382 ledamöter mot 256, röstade för ett betänkande som är slutresultatet av drygt ett års arbete i det tillfälliga utskottet för granskning av CIA-flygningar och transporter av fångar i Europa.
När parlamentet röstade om ändringsförslag föll ett bort om att ministerrådet, EU-ländernas organ i unionens beslutsapparat, ska undersöka om några medlemsländer brutit mot grundläggande rättigheter i EU-fördrag och vid behov utfärda sanktioner.
Generell kritik riktas mot att en rad medlemsländer vägrat medverka i utfrågningar och inte velat samarbeta. Också Sverige får kritik.
Kritiken mot Sverige rör utvisningen av de två egyptierna från Bromma i december 2001, där de lämnades över till CIA-agenter, behandlades förnedrande och fraktades till Egypten. Kritiken från FN:s tortyrkommitté och Europarådets särskilda granskning upprepas, i princip.
En del av de svenska ledamöterna, de moderata, valde att avstå i slutvoteringen. De anser att rapporten innehåller för många antaganden och glidningar om obekräftade händelser.
Tung kritik mot den tyska regeringen föll bort i slutändan för hanteringen av två tyska fall av bortföranden.
Parlamentets rapport har ingen legal verkan, det är en resolution som talar om vad parlamentet anser. Eventuellt fortsatt arbete med frågorna sker i de ordinarie utskotten i parlamentet.
Sverige kritiseras för CIA-flyg
Ett tiotal EU-länder, däribland Sverige, får hård kritik av EU-parlamentet i rapporten om CIA-organiserade transporter av terroristmisstänkta.








