- Nu har den lättat ankar och är på väg ut ur hamnen. Hamnpolisen står här och tittar på, sade läkaren Victoria Strand till TT vid 15.30.

Fartyget ska dock inte till Gaza utan först till en annan grekisk hamn, säger hon.

Juliano har bara passagerare ombord. Den cement som skulle transporteras till Gaza har inte levererats av det schweiziska företaget Interbulk. Företaget skriver i ett mejl till svenska Ship to Gaza att ”på grund av force majeure kan vi inte leverera cementen”.

Att problemet skulle vara leveransen tror dock inte Victoria Strand.

- Det finns hur mycket cement som helst alldeles här i närheten. Vi skulle åka till cementfabriken och hämta den när vi fick beskedet. ”Force majeure” måste vara order uppifrån helt enkelt, säger hon.

Juliano har tidigare stoppats från att segla av grekiska myndigheter, som lagt byråkratiska hinder i vägen.

- Till exempel stod det inte båtens namn på flytvästarna, så det har vi skrivit dit. Sen var vi tvungna att kontakta Sierre Leone, där båten är registrerad, för att få ett papper om hur många besättningsmän som krävs. Vi pratar alltså om en privat liten båt, säger Victoria Strand.

- Och så hade vi en brandvarnare ombord som testades och fungerade, men eftersom den var från 2004 fick vi byta ut den. Det är på den nivån.

Hon säger att Juliano ska bunkra upp i en annan grekisk hamn och hoppas på att sätta kurs mot Gaza först om några dagar.