När de etiopiska domarna mot de två svenska journalisterna Martin Schibbye och Johan Persson föll stod det klart att långa straff väntade de två svenskarna. Domaren gick på åklagarens linje och i enlighet med den väntade mellan 11 och 18,5 år bakom lås och bom. Etiopiska fängelser har också tidigare kritiserats för brott mot mänskliga rättigheter.
Att påföljden blev fängestraff i elva år innebär att det blev det mildaste möjliga straffet för svenskarna. Advokaterna är inte överraskade, enligt SvD:s medarbetare på plats.
– Vi ska träffa Martin och Johan i fängelset i övermorgon och bestämma om vi ska överklaga eller inte. Det är upp till Martin och Johan att bestämma det. Jag är inte överraskad över domen, vi visste ju redan att de dömts skyldiga. Nu har vi 15 dagar på oss att bestämma vad vi ska göra, säger Seleshi Ketsela, en av svenskarnas advokater.
Jesper Bengtsson, ordförande i Reportrar utan gränser, säger att organisationen nu ska trappa upp sina påtryckningar med aktioner såsom demonstrationer och protestlistor.
– Det långa straffet ökar graden av bisarrhet. Redan det faktum att de dömdes för terrorbrott var bisarrt.
Han tycker det är dags för även Carl Bildt att bli mer aktiv.
– Utrikesminister måste intensifiera sitt arbete för att göra det han lovade förra veckan, ta kontakt med andra länder och se till att det finns en konsekvent och samlad EU-linje i frågan.
Persson och Schibbye har då, liksom åklagarsidan, möjlighet att överklaga domarna. Från och med avkunnandet av domarna har båda parter 15 dagar på sig att överklaga, alltså måste ett sådant besked komma senast den 10 januari 2012.
Enligt advokaten Seleshi Ketsela ska svenskarna bestämma sig för om de ska överklaga på torsdag.
Om de två svenskarna inte väljer att överklaga domen kan de i stället ansöka om benådning, men det är antingen eller. De kan inte både överklaga sina domar och samtidigt be om nåd. Om de väljer att överklaga kan processen bli utdragen – två år kan det ta allt som allt. Faller då på nytt dom kan de än en gång överväga att ansöka om benådning.
De två svenska journalisterna har erkänt att de tog sig in olagligt i landet för att rapportera från det omstridda området Ogaden, enligt försvaret för att rapportera om Lundin Petroleums verksamhet i landet.
– Straffet leder till att vårt mål om fred och säkerhet uppfylls, sade domare Sirgaga i rätten enligt AFP.
En annan av svenskarnas advokater, Abebe Balcha, uttryckte utanför domstolen sitt missnöje med domen.
– Som försvarsadvokat är jag inte nöjd, jag håller inte med om beslutet, sade Abebe.
Enligt Abebe hade rätten ursprungligen bestämt sig för ett fängelsestraff på 14,5 år, men sedan sänkt straffet. Detta på grund av ”de åtalades rykte och det faktum att de aldrig tidigare varit involverade i brottslig verksamhet”.
Varken utrikesminister Carl Bildt eller statsminister Fredrik Reinfeldt avser att kommentera domen. I stället hänvisas till kabinettssekreterare Frank Belfrage, som väntas komma med en kommentar senare under dagen.
Carl Bildt har tidigare fått kritik för att inte ha agerat kraftfullt nog för svenskarna i Etiopien









