De befanns i måndags skyldiga till att ha gett sig på den handikappade 17-åringen för att stjäla hans halskedja, rapporterade nätsajten laverdad.es på tisdagen.

De erkände överfallet, uppgav källor närstående fallet.

När den angripne pojken höll fast hårt i kedjan slog svenskarna honom så illa att han föll till marken, där han hittades senare.

Svenskarna var på semester i Torrevieja på Spaniens sydostkust när de försökte råna pojken i fredags kväll.

De bad att få avtjäna straffet i Sverige, men domstolen avslog begäran. I stället ska de nu sitta på ungdomsanstalt med möjlighet till permissioner. Hur långt straffet var framgick inte på sajten.

De har sagt att de trodde att 17-åringen var drogad och blev rädda när han började bita dem och därför knuffade omkull honom. De trodde att han kunde smitta dem med någon sjukdom, uppgav källorna.