Viktigaste lärdomen?
– Engagemanget som finns här. Alla möjliga människor hör av sig och gör saker. Om vi hade mer av personval i Sverige skulle politiken bli tydligare genom att kandidaterna själva får en större roll.
John McCains fördelar?
– Realist. Kompetent. Erfaren. Det är förstås självklarheter, men jag vill dessutom nämna frihandeln som är viktig för oss i Sverige och där Barack Obama vill ta ett steg tillbaka. McCain driver också valfrihet i skolan på allvar. Det har få amerikanska politiker vågat.
Vem vinner?
– Huvudteorin lyder att Barack Obama får svårt, trots att han nu kampanjar så mycket han kan från mitten, för att ducka kritiken om att han kommer för långt från vänster.
Varför gjorde du det här?
– Jag valde mellan kampanjen och att köpa motorcykel. Jag tror att det här var bättre både för mig och mina närmaste.








