Sedan Somchai Wongsawat kom tillbaka i onsdags från en utlandsresa har han inte vågat sätta foten i Bangkok. Han flög direkt till Chiang Mai, och har kallat hit ministrarna.
Under tiden fortsätter de regeringsfientliga demonstranternas ockupation av flygplatserna i Bangkok med oerhörda kostnader för landet. En stor del av exporten och importen med flyg måste nu gå via Penang i Malaysia och turistnäringen kanske aldrig återhämtar sig.
Men ockupationen kan inte pågå i all evighet och diplomater och politiska bedömare i Thailand försöker nu identifiera tänkbara scenarier för de närmaste dagarna. Ockupanterna vill att Somchai skall avgå med hela sin regering och vägrar kompromissa. Somchai säger att hans regering är demokratiskt vald så det finns ingen anledning att avgå.
En lösning vore givetvis att sätta in polis och militär och storma flygplatserna. Men det kan bli en blodig historia, och ingen officer tycks vilja ta ansvaret för något sådant. Militären i synnerhet har inte varit speciellt samarbetsvillig med regeringen, och polisens resurser räcker inte till.
En militärkupp kan fortfarande inte uteslutas. Det är vad ockupanterna vill ha så det skulle innebära ett slut på den omedelbara krisen och flygplatserna skulle öppnas igen. Men arméchefen, general Anupong Paochina, har vid upprepade tillfällen sagt att det inte kommer på tal.
Sist militären grep makten i september 2006 - då de avsatte den dåvarande premiärministern Somchais svåger Thaksin Shinawatra - blev det ingen lösning på landets problem. Det skapade bara nya. Men om det blir blodiga sammanstötningar mellan regeringens motståndare och anhängare är det sannolikt att militären ser det som sitt ansvar att ingripa och ”återställa ordningen”.
En möjlighet är en ”diskret kupp”, det vill säga militären utövar påtryckningar på Somchai att avgå utan tanks på gatorna i Bangkok. Sedan tar ett nationellt försoningsråd över och styr i väntan på nyval. Det skulle också få bort ockupanterna från flygplatserna, men bara vara en tillfällig lösning. Det parti Somchai representerar skulle med stor sannolikhet vinna de nyvalen också – och det skulle kunna bli början på en ny våg demonstrationer.
En möjlighet – kanske den troligaste – är att den thailändska författningsdomstolen nu i veckan som kommer kungör beslutet om framtiden för Somchais parti, Folkmaktpartiet. Det granskas för oegentligheter under den senaste valet i december 2007 och kan därför upplösas. Det skedde med dess föregångare, det av Thaksin ledda Thai Rak Thai ”thailändare älskar thailändare”. Beslutet om upplösning bör komma senast nu på tisdag, och om det blir så är den omedelbara krisen över. Men även då återstår frågan om nyval. Thai Rak Thai återföddes i en ny skepnad, och det kan Folkmaktspartiet också göra.
Ingen av scenarierna innebär dock någon långsiktig lösning på Thailands problem och politiska polarisering. Och det bådar inte gott för Thailands framtid.
Läs mer om konflikten i Thailand:
- 6 dec 2008 Thailändsk allians redo regera
- 4 dec 2008 Hård trafik skördar offer
- 3 dec 2008 Ockupanter stäms på miljoner
- 3 dec 2008 SAS flyger på Bangkok igen
- 3 dec 2008 Ockupationen av flygplats hävd
- 2 dec 2008 Flyget börjar landa igen i Bangkok
- 2 dec 2008 Få svenska charterresenärer påverkas
- 1 dec 2008 ”Vi slits mellan hopp och förtvivlan”
- 2 dec 2008 Protester tvingar rättegång flytta
- 1 dec 2008 Millitärbas blir turisternas väg ut
- 30 nov 2008 SvD på plats på U-Tapao i Thailand
- 29 nov 2008 Första planet mot Bangkok lyfte
- 29 nov 2008 Svårt finna politiskt hållbar väg ur krisen
- 30 nov 2008 Motdemonstranter samlas i Bangkok
- 29 nov 2008 Skandinaver flygs från Thailand
- 27 nov 2008 Detta har hänt i Thailand
- 26 nov 2008 Båda sidor vägrar ge sig
- 26 nov 2008 Kaos på Bangkoks flygplats
- 1 dec 2008 Så reser vi till Thailand
- 27 nov 2008 Thailand hittar andra vägar
- 26 nov 2008 Svenske Joakim: Vi vet ingenting
- 26 nov 2008 Bildspel: Thailändska demonstranter
- 26 nov 2008 UD:s råd: ”Kolla med flygbolaget”
- 25 nov 2008 SAS ställer in flyg – evakuerar personal
- 25 nov 2008 Flygplatsen i Bangkok stormad
- 25 nov 2008 370 svenskar på väg till Bangkok
- 26 nov 2008 Är det farligt för turisterna?
- 25 nov 2008 Demonstranter sköt mot rivaler
- 20 nov 2008 Bomb avskräcker inte demonstranter
- 25 nov 2008 Hundratals svenskar strandsatta i Bangkok
- 26 nov 2008 Kan slå hårt mot turismen
- 27 nov 2008 Svenskar får bo gratis
- 30 nov 2008 SAS fick ut 247 passagerare
- 29 nov 2008 Svår färd från Bangkok










