Sedan ett par dygn är området kring vulkanen avstängt för privatpersoner – endast forskare, militär och journalister har tillträde till området kring Eyjafjallajökull där askmolnen som ligger bakom det värsta flygkaoset sedan 11 september just nu ligger tätt.
– En bit ifrån är det klar himmel men kring vulkanområdet är det mörkgrått och kraftiga vindar, just nu har vi vindar uppåt 20 sekundmeter, berättar frilandsjournalisten Guðrún Helga Sigurðardóttir för SvD.se.
Hur känns det när man är riktigt nära?
– Man mår fysiskt dåligt, det är svårt att andas och svider i ögonen om man tar av skyddsglasögonen vi har med oss. Det virvlar runt en massa aska så det är svårt att värja sig. Det finns inget dagsljus, allt är bara svart.
Innan askmolnen tog fart var vulkanutbrottet lite av en turistattraktion, men även en sevärdhet för lokalbefolkningen, berättar Guðrún Helga Sigurðardóttir.
– I början var det lite spännande, folk åkte hit för att titta och promenerade runt, men nu är det bara obehagligt.
Hur märks utbrottet av i resten av Island?
– Inne i Reykjavik kan man se utbrottet om det är en klar dag. Annars pratas det mycket om det. I början var det lite spännande men nu är det allvar, folk har ju hamnat på sjukhus.
Mer i ämnet
- 18 apr 2010 Här flyger plan igen över Tyskland
- 16 apr 2010 Luftrummet öppnas stegvis
- 16 apr 2010 Så farlig är askan för din hälsa
- 15 apr 2010 Lång väntan efter vulkanutbrottet










