Enligt polismästaren Hassan Gafoor hade säkerhetsstyrkorna läget under kontroll i hotellet på lördagen, 59 timmar efter det första anfallet i onsdags.

– Vi söker nu igenom vartenda rum i hotellet för att förvissa oss om att det är säkert, säger chefen för Indiens nationella säkerhetsstyrka J K Dutt.

Han uppmanar eventuella återstående hotellgäster att ge sig till känna.

– De måste öppna sina gardiner så att vår säkerhetsstyrkor kan se in och försäkra sig om att där bara är gäster och inga terrorister.

Det historiska lyxhotellet Taj Mahal blev den sista skådeplatsen för striderna som inleddes med att tjugotalet personer gick till angrepp mot en rad mål runtom i Indiens ekonomiska huvudstad.

Slutuppgörelsen blev våldsam med en intensiv skottväxling med tunga vapen och kraftiga explosioner i det berömda lyxhotellet intill stranden i Bombay. Förutom ockupanterna dog en soldat i striden.

En häftig eldsvåda flammade upp i de två nedersta våningarna omedelbart före slutet. En tjock rökplym steg mot skyn och svärtade den pampiga byggnadens fasad.

Det andra lyxhotellet som ockuperats, Oberoi Hotel, rensades på angripare under fredagen. Inne i Oberoi hittades 24 döda människor.

Sammanlagt har omkring 195 människor dött och 295 skadats, uppger AFP.

Kommandosoldater räddade totalt 610 människor från de två hotellen och det judiska center som intogs av terrorister i Bombay, sade Indiens säkerhetschef M L Kumawat på en presskonferens i New Delhi på lördagen.

300 hämtades av soldater från hotellet Taj Mahal, där dramat avslutades tidigare på dagen. 250 personer räddades från hotellet Oberoi och tolv familjer med sammanlagt 60 personer räddades från det judiska centret.

Kumawat specificerade inte hur många av de som räddats som faktiskt hållits som gisslan av terroristerna.

Nya uppgifter om attentatsmännen och deras offer har börjat komma ut. Dödsoffren var från en rad olika länder, bland annat Kanada, Israel, Storbritannien, Thailand och USA. Andra dödsoffer är ett stort antal poliser och flertalet attentatsmän.

Nio unga män kom till Bombay för flera månader sedan och uppträdde som studenter, skriver indiska Time of India.

Männen hyrde en lägenhet i Calabaområdet, centralt i Bombay och nära målen för de kommande anfallen, visar rapporter från den påbörjade utredningen. De besökte ofta hotellen Taj Mahal och Oberoi.

De flesta var från Pakistan men de uppträdde som malaysier, sade Indiens premiärminister Manmohan Singh i tv.

Pakistan har dock förnekat varje inblandning och sagt att landet vill skicka egna utredare från sin underrättelsetjänst till Indien.

Ytterligare tiotalet personer anlände till Bombay den här veckan med en fisketrålare som de kapat på internationellt vatten.

Den nya gruppen tog sig i land med gummiflottar. Den kapade trålaren har återfunnits till sjöss med fyra mördade besättningsmän.

Under förberedelserna ska de unga männen ha placerat ut skjutvapen, handgranater och andra sprängmedel på bland annat hotellen Taj Mahal och Oberoi. De kunde sedan gå till anfall med en chockande skoningslöshet.

– De var människor utan misskund, vem som än hamnade i vägen för dem sköt de, säger ett indiskt militärbefäl.

En av männen lyckades tala med indisk tv sedan han kommit över en mobiltelefon, som svenskan Lisa Ringnér lämnat på sitt rum när hon flydde från Oberoi Hotel. Han uppgav då att han tillhörde en indisk muslimsk organisation, den hittills okända Deccan Mujahedin, och motiverade attacken på Bombay med övergrepp på indiska muslimska mödrar och döttrar.

När en indisk specialstyrka skulle inta ett judiskt centrum i Bombay på fredagsmorgonen tycks allt ha gått över styr. Inledningen gick snabbt och effektivt men väl inne i byggnaden misslyckades styrkan med operationens viktigaste mål – att rädda gisslan där.

– Fem döda av israelisk nationalitet har hittats, sade en diplomat vid Israels ambassad i New Delhi.

Bland de döda var en israeliskfödd rabbin och hans hustru.

Den israeliska kritiken mot den indiska militären är skarp. Anfallet mot det judiska centrumet genomfördes för tidigt, anser israelerna.