Enligt Israels ambassadör Benny Dagan har organisationen IHH, som är en av organisatörerna bakom Ship to Gaza och som äger tre av båtarna som var med i konvojen, ”mycket nära band” till terrorstämplade Hamas, Dagan pekar på uppgifter om att flera av medlemmarna innan avresan sa att de ville dö som martyrer.

-Det är inte det typiska beteendet för fredsaktivister, säger Benny Dagan.

Konvojdeltagaren Mattias Gardells syn på IHH är helt annorlunda.

- De samarbetar med FN och är godkända av Turkiet, som har mycket hårdare regler än Sverige när det gäller islamistiska organisationer, säger han.

Han poängterar att när det kommer till syftet med och organisationen av Ship to Gaza var alla inblandade helt överens om de grundläggande principerna för aktionen, som inte hade med religion eller politik att göra, utan var till för att stödja folket i Gaza.

Israeliska myndigheter har i flera medier, bland andra New York Times, anklagat IHH för att stödja Hamas och andra terrorstämplade organisationer.

- Uppenbarligen har IHH och Hamas samtalat, men det har väldigt många organisationer som bedriver hjälparbete i Gaza gjort. Det måste de göra eftersom Hamas är regeringen, säger Mikael Löfgren, talesperson för Ship to Gaza.

Konstnären och musikern Dror Feiler, som också var med på en av båtarna i konvojen, säger att det säkert finns saker som IHH säger som han och andra på Ship to Gaza inte håller med om.

- Men vi kan ändå samarbeta med dem i andra frågor. Vi är överens med dem om att ockupationen av Gaza måste stoppas, säger han, och poängterar att hjälpen var riktad mot Gazas befolkning, inte Hamas.

Varför riktades mest våld mot skeppet där flest IHH medlemmar befann sig?

- Jag tror att det beror på att där fanns all media. Israel ville snabbt slå ut alla kanaler, säger Mattias Gardell.

Återigen har Benny Dagan en annan bild.

- De betedde sig annorlunda än fredsaktivisterna på de andra skeppen, säger han.

Enligt Dagan var det inte bara aktivister från IHH som Israel reagerade på, där fanns också medlemmar i muslimska broderskapsrörelsen.

Israeliska Jerusalem Post skriver att israeliska militären identifierat legosoldater ombord på båten Mavi Marmara, den båt där nio aktivister dog. De omkring 50 legosoldaterna ska ha haft på sig 10 000 dollar var när de greps.

Men läkaren Viktoria Strand tror att terroranklagelserna är en efterhandskonstruktion.

-Israel angrep oss på internationellt vatten. De hittade inga vapen på båten. Vad ska de säga? De behöver försvara sig. De behöver en organisation att terroriststämpla. Varför skulle vi försöka importera terrorister till Gaza?, säger hon.