KARTA: New Yorks evakueringszoner
LÄS MER: Svenskarna strandade i New York. Och här, chatten med SvD:s Daniel Kederstedt.
22.56: ”Sandy rör sig snabbt mot södra New Jersey och Delaware. . . Stormen väntas nå land tidigt i kväll, åtföljd av livshotande svallvågor och vindar av orkanstyrka.” skriver det amerikanska National Hurricane Center (NHC) på sin hemsida.
CBS News uppger att en miljon hushåll blivit strömlösa i Virginia, Delaware, New Jersey och andra delstater.
22.55: Delstaten West Virginia har utfärdat katastroftillstånd, och förbereder sig inför så mycket som 60 centimeter snö i Appalacherna från Sandy, liksom regn och översvämningar i mer låglänta områden. Det skriver TT.
I New Jersey väntas två kärnkraftverk stängas ned inför Sandys ankomst. Längs östkusten har i princip hela tillförseln av bensin, diesel och flygbränsle stannat av. Två tredjedelar av raffinaderierna, landets största oljeledning och de flesta hamnarna har stängt, med viss prisökning på bränsle som direkt följd.
21.58: President Obama får en uppdatering om senaste läget.
21.46: En som ännu har el är SvD:s korrespondent Daniel Kederstedt – som med start klockan 22 kommer att chatta med SvD:s läsare. Han befinner sig just nu i sin lägenhet i East Village på Manhattan, bara två kvarter ifrån evakuerade zoner.
21.28: Under loppet av de senaste två timmarna har antalet människor utan ström fördubblats. Just nu saknar 765 000 personer i sju stater elektricitet. Värst är läget i New York och New Jersey.
21.25: Totalt har redan 69 personer omkommit till följd av Sandy. Dock inte i USA, utan på öarna i Karibien.
21.09: Orkanen Sandy behåller sin styrka med vindar uppemot 90 kilometer i timmen, uppger National Hurricane Center i en uppdaterad rapport.
21.05: CNN visar här hur Sandy växte till en kategori 1-orkan.
20.58: Inte bara människor riskerar att fara illa när Sandy far fram. Här är en liten haj som sköljts upp på land i Staten Island.
20.56: Här syns orkanens väg – och hur långt den har kvar innan den når land. Karta från NY Times.
20.53: CNN:s meteorolog säger i den egna kanalen att han aldrig sett något liknande under de 25 år han jobbat:
”Inte ens i en skolbok”, förtydligar och förstärker han sitt uttalande.
20.36: Barack Obama sade det han var tvungen att säga: att säkerheten för landets invånare kommer före valet. ”Valet sköter sig självt”, menade presidenten.
Trots det tror flera bedömare att också valet – eller åtminstone valdeltagandet – kan komma att drabbas till följd av Sandy. Kampanjmöten för Barack Obama och Mitt Romney har ställts in och orkanen hindrar människor från att ta sig till vallokaler. I flera delstater läggs en inte obetydlig del av rösterna i förtid, något som nu väntas minska.
20.33: På Williamsburg bridge i NY trotsar Goodwin stormvindarna, på väg till sitt jobb på ett lager i Brooklyn. Tunnelbanan stängde redan på söndagen, så han promenerarfrån Harlem.
”Jag har gått 139 kvarter. Jag är inte orolig”, säger han till TT.
20.32: Översvämningarna väntas nå New York kl 20.00–20.15 amerikansk tid (kl 1.00–1.15 i Sverige), tidpunkten för flod i tidvattnet.
20.25: Inte för att det just nu ser ut att hända så väldigt mycket – men här är live-video från lyftkransdramatiken i New York.
20.02: En lyftkran i New York är på väg att falla ned på gatan. Den hänger just nu 80 våningar upp. Byggnaden, belägen på 157 West 57th Street, kommer när den är färdig att rymma några av stadens dyraste lägenheter; en tvåvåningslägenhet beräknas gå loss på omkring 90 miljoner dollar. Polis och brandkår är på plats, delar av gatan avstängd.
19.50: Karin Henriksson, SvD:s mångåriga korrespondent i Washington, säger till hemmaredaktionen att ”det här kan vara det värsta hon sett”. Dock inte i vindstyrka, påpekar hon:
”Det här är så stort. Det kommer att omfatta ett stort område där det bor omkring 50 miljoner människor. Just därför kan det få enorma konsekvenser.”
Hon säger att det är lätt att skämta bort meteorologernas varningar, men att USA har råkat ut för allvarliga orkaner förr, varför man sannolikt hellre varnar en gång för mycket än en för lite.
Ännu märker Karin Henriksson inte mycket av orkanen. Men det har börjar blåsa rejält i staden och arbetsplatser håller stängt. På gatorna rör sig mindre trafik än vanligt.
Själv har hon laddat upp med kontanter, stearinljus och ficklampor:
”Vi är nog lite påverkade av nine eleven ändå. Vi är medvetna om att något kan hända. Därför har vi en vevradio här hemma också.”
19.34: ”Till och med Mc Donalds har stängt.” Rapport från SVT:s meteorolog Pererik Åberg, på plats i New York, som också berättar om paraplyförsäljaren som ”gör fantastiska pengar”.
19.30: Omkring 300 000 personer i sju delstater är nu utan el, uppger CNN som hänvisar till elbolag. I New York uppges siffran vara 90 000.
19.18: Sandy ser nu ut att tillta i styrka. Vid 14 lokal tid (19 svensk tid) hade vindstyrkorna ökat till 144 kilometer i timmen. Riktning ser ut att vara rakt mot Philadelphia (uppger NBC Philadelphia). The National Hurricane Center bekräftar vindhastigheter omkring 150 kilometer i timmen (motsvarande 90 miles per hour).
19.13: Enligt Twitterkontot @NYScanner har en byggnad rasat i Brooklyn i New York. Än är dock fär tidigt att säga om det beror på orkanen Sandy. I samma område vårdas en person som fått ett fallande träd i huvudet.
19.08: De fem storflygplatserna runt New York höll stängt på grund av orkanen Sandys framfart. SAS och Finnair tillhörde de många flygbolag som fick ställa in måndagens avgångar till USA.
SAS beslutade tidigt på måndagskvällen att även ställa in tisdagens flyg från Stockholm till New York och från Köpenhamn till New York samt båda returresorna. Eventuellt skulle en avgång från Köpenhamn till Washington kunna flyga som planerat. Det uppger nyhetsbyrån TT.
I USA ställdes över 11 000 flyg in, räknat från söndag till tisdag, enligt flightaware.com uppger AFP. Antalet väntades öka, på tisdagen väntas starka vindar från Washington till New York.
Enligt Eurocontrol fick runt 300 av de ungefär 500 dagliga flygen mellan Europa och USA ställas in under måndagen.
19.03: I Atlantic City och New Jersey kommer det att råda utegångsförbud i natt. Förbudet kommer att gälla 18–06 lokal tid, uppger polis Frank Brennan för CNN.
19.01: Satellitbilder över stormen finns att se här.
18.52: New York är en av svenskarnas absoluta favoritstäder. Einar Österberg med vänner fick stå länge i de långa köerna för att få fatt på det nödvändigaste inför stormens ankomst. Liksom Anna Carlstedt skulle han egentligen hem till Sverige. Här kan du läsa mer om svenskarna som just nu befinner sig i NY.
18.41: Omkring tio miljarder dollar i försäkrade förluster väntas orkanens framfart kosta, rapporterar CNN Money.
18:38: När blåser det egentligen orkan? Och hur uppstår den? ”Allt om vetenskap” vet. (32,7 meter per sekund är vad som krävs.)
18.34: Utanför amerikanska börsen ligger sandsäckar som ska skynda byggnaden. Gatorna på Wall Street uppges vara i det närmaste öde.
18.29: Nyhetsbyrån AP uppger att USA:s finansmarknader förblir stängda även i morgon, tisdag, till följd av Sandy. Det blir dag nummer två de håller stängt. Att oväder får börsen att stänga har inte hänt på tre decennier.
18.26: Tropical Storm Risk har en av de tydligaste kartorna över hur orkanen kommer att gå. Atlantic City och Baltimore ser just nu ut att drabbas värre än exempelvis New York. Cirklarna går att klicka på.
18.17: President Obama har nu utlyst undantagstillstånd för delstaten Delaware, uppger Vita huset.
18.11: National Hurricane Center har senaste nytt om orkanen. Vindhastigheter, riktning – allt.
17.57: Bedömare tror att Obama – om han uppträder statsmannamässigt och lyckas inge förtroende – kan komma att dra fördel av stormen i kommande val. Såväl Obama som utmanaren Mitt Romney har upphört med allt kampanjande under två dagar. Sittande president har fördelen att han ändå kan tala till allmänheten.
I det senaste anförandet fick han frågan huruvida stormen kommer att påverka valet:
”Jag är inte orolig över påverkan på valet. Jag oroas över familjerna, räddningsarbetarna, ekonomin och transporterna. Valet kommer att ta hand om sig självt nästa vecka.”
17.49: Obamas viktigaste budskap till allmänheten är att följa de råd och uppmaningar som ges:
”Lyssna på vad lokala företrädare säger. Evakuera om de ber om det, ifrågasätt inte, försena inte. Det här är en allvarlig storm”, säger han och poängterar att de som inte följer instruktionerna i förlängningen kan riskera andras liv.
Enligt presidenten väntas centrum av stormen nå kusten sen kväll, lokal tid. Men, påpekar han, det kommer att vara en utdragen process som drabbar många. Miljoner människor kommer att påverkas, enligt Obama.
De bra nyheterna, säger han, är att man har haft lång tid på sig att förbereda sig inför stormen. Ändå kommer transporter stå stilla under en tid, elen kommer att brytas och träd falla.
17.45: President Barack Obama förväntas tala till nationen med anledning av Sandy. Här finns en länk till sändning.
17.37: Vid lunchtid i dag, lokal tid, är vattennivåerna redan 5,2 fot (motsvarar ungefär 1,6 meter) högre än förväntade tidvattennivåer, uppger CNN. The National Oceanic and Atmospheric Administration har mer infomation om vattennivåerna.
17.30: HIttills har 8 900 flygavgångar ställts in till följd av Sandy, uppger CNN med hänvisning till – den till synes överbelastade – sajten FlightAware.com.
17.16: Statsåklagare Eric Schneiderman har skrivit ett öppet brev där han deklarerar att hans kontor är redo att gå efter den som bryter mot lagen. Han varnar matbutiker, bensinstationer och andra handlare för att försöka utnyttja situationen i form av exempelvis högre priser.
”New York-bor har alltid varit som bäst inför motgångar. Jag är övertygad om att vi kommer att leva upp till det genom hela orkanen”, skriver han vidare i brevet.
17.04: Samtidigt vädjar New Yorks borgmästare Mike Bloomberg i ett tv-tal till dem som ännu inte lämnat evakureringszon A att göra det omedelbart:
”Vädret ser okej ut nu men det kommer att bli sämre snabbt. Prognoserna är rätt säkra. Ger er i väg innan det blir för sent.”
Han framhåller att staden inte i onödan vill riskera livet för räddningspersonal genom att skicka in dem i zon A för att hjälpa personer som ignorerat evakueringen.
16.58: Martin O'Malley, guvernör i Maryland, hymlar inte om vad som komma skall: ”Människor kommer att dö”, säger han, enligt New York Times.
Han fortsätter:
”Vi måste ta hand om varandra. Men intensiteten i den här stormen är sådan att det utan tvekan kommer att leda till några dödsfall, orsakade av översvämningar, tidvatten och vågor”, säger han vid en presskonferens från stadens larmcentral.
En ensam kvinna vid strandpromenaden vid Rockaway beach på 98:de gatan i Queens.
Foto: reuters
15.40: Kustbevakningen uppger nu att två personer ur skeppet HMS Bountys besättning saknas och att en helikopter är på väg för att leta efter dem. 14 personer är försatta i säkerhet och förs till vårdpersonal. Tidigare uppgifter från kustbevakningen om att 17 personer fanns ombord stämmer inte, den totala besättningen bestod av 16 personer.
14.41: Det kommer motstridande uppgifter om huruvida hela besättningen på segelfartyget HMS Bounty som drabbats av stormen verkligen är försatta i säkerhet. Enligt CNN saknas två personer och enligt skeppets egen facebooksida har 14 av 17 personer evakuerats.
14.26: Polisen går från dörr till dörr inom evakueringsområdena och ber folk att lämna sina hem, skriver New York Times.
Även om evakueringen är frivillig tar exempelvis den nationella vädertjänsten i Filadelfia/Mt Holly i med hårda ord för att få folk att lämna sina hem:
”Tänk på dina nära och kära, tänkt på de som svarar på ditt nödrop och som inte lyckas nå fram till dig när du i panik ringer för att bli räddad, tänk på räddningsinsatsen som ska hjälpa dig om du är skadad eller föra bort dina kvarlevor om du inte överlever”, skrev de i en stormförberedande rapport i går.
13.40: Stormen har nu accelererat och vänt sig i nord- nordvästlig riktning enligt det amerikanska orkancentret. Den ihållande maxstrykan på vinden är enligt CNN hurricane tracker 38 meter i sekunden, och når i vindbyarna upp till 47 meter per sekund.
13.20: Den 17 man starka besättningen på segelfartyget HMS Bounty som tidigare signalerade att de var i sjönöd har evakuerats. Reuters rapporterar att alla 17 fick på sig flytvästar och överlevnadsdräkter innan de sattes i livbåtar.
Skeppet som byggdes till 1962 till filmen Myteriet på Bounty var en replika av det transportfartyg som gick till historien vid ett myteri 1789.
11.25: Tisdagens avgångar från Arlanda till New York har än så länge inte ställts in.
– Vi följer läget och ser hur det utvecklas, säger Åsa Öhman, pressansvarig på Swedavia som bland annat driver Arlanda flygplats, till SvD.se.
Morgondagens två flygningar till New York är ett Unites Airlines-plan som ska avgå 08.00 och ett SAS-plan vid 10.40.
Läs mer om vilka rättigheter svenska resenärer har i SvD:s artikel här.
Stormen Snady på en satellitbild fotad klockan 8.15 på måndagsmorgonen svensk tid.
Foto: reuters
10.47: Hundratusentals människor har evakuerat sina hem. Bara från södra Manhattan har 375 000 personer evakuerats. På NYT finns en karta över New Yorks evakueringszoner. De rödmarkerade områdena, zon A, har störst risk för översvämmningar.
10.03: National hurricane center, USA:s statliga vädertjänst, har en specialsida om orkanen Sandy med allt från detaljerade prognoser över beräknad nederbörd till vindhistorik. Enligt myndighetens senaste officiella utskick kommer stormens öga att passera in över land i kväll eller i natt lokal tid.
Starka vindar blåser in skum från havet på Jeanette's Pier i North Carolina.
Foto: ap
09.31: Kustbevakningen har fått in en nödsignal från segelfartyget HMS Bounty som byggdes 1962 till den kända filmen Myteriet på Bounty. Enligt CNN befinner sig skeppet i havet utanför North Carolina och tar in vatten. 17 personer ska befinna sig ombord.
09.15: En interaktiv karta över stormen finns på New York Times, som i vanliga fall har en betalvägg men just nu har öppnat upp åtkomsten till sidan med anledning av stormen.
08.49: 67 personer har hittills dött av orkanen Sandys framfart, 51 av dessa på Haiti. Det rapporterar CNN som bevakar stormen med en liveblogg.
Ambulanser på kö i närheten av Hoboken University Medical Center i New Jersy.
Foto: AP
08.30: Orkanen Sandy befinner sig utanför den amerikanska östkusten och har just nu en vindstyrka på 74-96 mph, miles per hour, (33- 43 meter per sekund) enligt vädertjänsten Tropical storm risk. Där kan man även följa stormens framfart, prognos och uppmätta vindhastigheter.
08.15: Drygt 50 miljoner människor bor i de sju delstater på den amerikanska östkusten som befarar att drabbas av orkanen. I alla de sju staterna har beredskapstillstånd utfärdats.
BILDER: Se Stormen Sandys framfart.
LÄS MER: Svenskarna strandade i New York.
TESTA DIG | Vad kan du om väder?
Mer i ämnet
- 29 okt 2012 Se Googles karta över orkanens framfart
- 29 okt 2012 ”Helt öde på gatorna”
- 29 okt 2012 Överdriver svenska medier orkanhotet?
- Bildspel Se Sandys framfart.
- 29 okt 2012 Skeppet Bounty kan ha sjunkit
- 29 okt 2012 Bokning avgör vilken ersättning man får
-
30 okt 2012
Följ orkanens framfart i natt
ORKANEN SANDY DRABBAr USA | Chatt New Yorks borgmästare: Nu börjar det värsta.
- 28 okt 2012 Obama: Ta varning på allvar och lyd råden
- 28 okt 2012 Orkanen får SAS att stoppa USA-flygen
-
26 okt 2012
USA varnar för Frankenstorm
Efter dödliga härjningar i Karibien fortsätter orkanen Sandy mot...
- 26 okt 2012 I dag väntas orkanen Sandy dra in över USA










