Soldater städar upp efter stormen Isaacs framfart i Dominikanska Republiken på lördagen. Nu är stormen på väg mot Florida.
Foto: AP
TAMPA Förra gången en orkan drog in över Tampa på Floridas västkust var 1921 men nu befaras att stormen Isaac tilltar i styrka – precis som republikanerna samlas för att nominera Mitt Romney till sin presidentkandidat.
Upp till 50000 människor väntas till Tampa Bay-området måndag-torsdag och partikonventet som hålls vart fjärde år. Sent på söndagen meddelade partiordföranden Reince Priebus att man kommer att öppna konventet på måndagen för att sedan omedelbart ajournera mötet.
– Vår prioritering nummer 1 är delegaternas, suppleanternas, gästernas, medierepresentanternas och medborgarnas säkerhet, framhöll Priebus efter samråd med myndigheter på alla nivåer och Romney-kampanjen.
Meteorologerna tippar att Isaac kommer att pressa sig mellan Kuba och öarna på Floridas sydspets för att sedan öka i vindstyrka över det varma vattnet i Mexikanska golfen. Det troliga scenariot för tillfället är att Isaac, som då nått nå orkanstyrka 2, når Floridas nordvästra kust på gränsen till Alabama på tisdagseftermiddagen. Kraftig blåst och hällregn lär dock drabba större delen av västra Florida. Guvernören Rick Scott manar folk att vara beredda och i Tampa finns sandsäckar att hämta för boende i översvämningsbenägna delar av staden.
Republikanerna kan dock glädja sig åt en sak. Den demokratiske vicepresidentkandidaten Joe Biden som skulle finnas till hands på måndagen för att kritisera förslag från talare på podiet väntas inställa sin resa.
Mitt Romney ska enligt planerna acceptera nomineringen på torsdag kväll.
Det här är andra gången i modern tid som republikanska konventplaner störs av en orkan. 2008 inställdes också första dagen av det årets förhandlingar.
Orkansäsongen är inte över ännu och amerikanska väderlekstjänsten tippar att minst en handfull till kan bildas ute i Atlanten.










