Det är omfattande paket om den brittiska telekommarknaden som Labourregeringen idag presenterade. I rapporten finns förslag om allt från att ersätta dagens analog radio med digital teknik till att samtliga britter ska ha tillgång till bredband 2012.

Men det är förslagen kring fildelning och hur olaglig upp- och nedladdning av upphovsrättsskyddat material ska stoppas som på många håll stått i fokus.

SvD.se rapporterade förra veckan om det intensiva lobbyarbete som pågick från upphovsrättsindustrin för att den brittiska regeringen ska följa Frankrike och lägga fram förslag om att fildelare ska kunna stängas av från internet.¨

Nu väljer dock britterna en någon mjukare väg – i alla fall till en början.

Den statliga myndigheten Ofcom får i uppdrag att se till att brittiska internetoperatörer informerar personer som fildelar upphovsrättsskyddat material att de begår ett brott.

"Abonnemangsinnehavare ska informeras att deras abonnemang har använts för att göra intrång i upphovsrätten", står det i rapporten.

Dessutom följer britterna i Sveriges fotspår och inför något som liknar en Ipred-lag. Det innebär att en domstol i framtiden ska kunna tvinga internetoperatörer att lämna ifrån sig information om misstänkta fildelare till upphovsrättsinnehavare. Därmed ska den misstänkta fildelaren kunna stämmas i domstol.

Enligt den brittiska regeringen kommer det att avskräcka de flesta från att fildela. "Det finns bevis för att de flesta slutar att olagligen fildela om de får en varning från operatören", skriver man i rapporten Digital Britain.

Men samtidigt finns det en oro för att det trots allt finns människor som inte kommer att bry sig. Och därför öppnar Labour-regeringen också upp för ännu hårdare tag om det visar sig att den olagliga fildelningen inte har minskat efter ett år.

Ofcom ska då få möjlighet att tvinga operatörerna att införa åtgärder som att reducera bredbandshastigheten för fildelare eller blockera vissa sajter. Detaljerna är inte klara ännu, men bland de möjliga åtgärder som regeringen nämner finns både filtrering av visst innehåll på internet och att ip-adresser blockeras.

Andra åtgärder som nämns är att vissa protokoll, som till exempel bittorrent, blockeras eller att operatörerna tvingas sänka hastigheten till kända fildelningsprotokoll.

Innan de hårdare åtgärderna införs ska dock Ofcom diskutera frågan med det brittiska parlamentet. Men regeringen hoppas att hotet om hårdare tag ska få operatörerna att se till att varningssystemet verkligen fungerar och att det inte behövs ytterligare åtgärder.

Regeringen har satt upp ett specifikt mål – om inte 70 procent av de personer som fått varningsbrev har slutat att fildela så ska de hårdare tagen införas, skriver man i rapporten.