ADDIS ABEBA – Det här är en politisk rättegång där domaren är helt styrd av regeringen som avgör straffen, säger en källa med mångårig erfarenhet av afrikansk politik, som ställer upp på en intervju med SvD under förutsättning att det blir anonymt.

Källan säger att människorättsorganisationer tidigare jämfört situationen i grannlandet Eritrea med förtryckarländer som Nordkorea och Burma.

– Nu upplever vi till vår fasa att situationen i Etiopien i allt högre grad börjar likna den i Eritrea.

Därför är det svårt – och riskabelt för den som intervjuas – att få en klar bild av situationen i landet. Den etiopiska regeringen har under det senaste halvåret slagit ned allt hårdare mot all sorts kritik. Flera kända regeringskritiker – oppositionspolitiker och journalister – har gripits. Dessa sitter nu, liksom Johan Persson och Martin Schibbye, i överfyllda fängelser med dålig mat och bristande hygien.

Efter att ha tillbringat de första veckorna direkt på ett cementgolv har nu svenskarna fått en madrass att sova på – och de står på tur för att få egna sängar. Inför de anhörigas möte med Johan och Martin i förra veckan stod en stekpanna högt på önskelistan. Enligt uppgift har deras hemmagjorda pannkakor gjort succé på den öppna plats utanför plåtskjulet där fångarna får vistas dagtid.

– Johan och Martin har en enorm kämpaglöd och har bestämt sig för att klara av situationen. Just nu är de oerhört fokuserade inför rättegången. De erkänner att de tagit sig in olagligt i Ogaden, men vet att de är oskyldiga till övriga anklagelser, säger Kjell Persson, pappa till Johan.

Regeringen är extra känslig när det gäller kritik, eller bara information, gällande det omstridda området Ogaden. Där har regeringen under flera år brutalt slagit ned oppositionen. Nu har visserligen fredsavtal skrivits med grupper i gerillaarmén ONLF, men kriget fortsätter.

Det är mot den här bakgrunden vi ska se situationen för de båda svenska journalisterna Johan Persson och Martin Schibbye.

I slutet av juni tog de sig olagligt in från Somalia till Ogaden. De fick hjälp av sympatisörer till ONLF, men tillfångatogs när regeringsstyrkor attackerade gruppen. Detta skedde när den etiopiska regeringen ökat pressen mot all opposition och bara en månad innan Schibbye och Persson greps, officiellt förklarat ONLF som en terroristorganisation, tillsammans med bland andra al-Qaida och somaliska al-Shabaab.

De svenska journalisterna var på fel plats vid fel tillfälle när de greps. Om de fälls för samröre med terrorgrupp eller delaktighet i terrorverksamhet riskerar de 40 år i fängelse.

– Det var extra känsligt att svenskarna greps i Ogadenprovinsen. Och det är ett dåligt tecken att det här fallet har gått så långt, myndigheterna tycks beredda att fortsätta på en hård linje, hävdar SvD:s källa.

Sveriges ambassadör i Etiopien Jens Odlander berättar att han hade hoppats på en informell lösning, att fallet inte skulle behöva gå till domstol. I går hade Odlander ett sista planeringsmöte med Johan och Martin i det beryktade Kalityfängelset. Svenskarna fick däremot inte träffa sin familj.

När rättsprocessen inleds i dag på morgonen trängs de anhöriga på ett fåtal träbänkar med ett svenskt medieuppbåd – det största sedan slutet av 1940-talet när kung Gustav V träffade kejsaren Haile Selassie – och med svenska och utländska diplomater samt representanter för de människorättsorganisationer som tillåts vara här.

Om det blir några etiopiska journalister på plats är osäkert, intresset för de gripna svenskarna verkar begränsat. De statskontrollerade tidningarna har skrivit om den arresteringsvåg som sköljt över oppositionella och svenskarna har bara nämnts i det sammanhanget.

Däremot tycks målet ha stor politisk betydelse. Det finns uppgifter om att regeringen med en hård dom mot Schibbye och Persson vill statuera ett exempel och därmed skrämma bort andra risktagande journalister från att försöka berätta sanningen om vad som sker i Ogadenprovinsen.

Men ovissheten om vad som väntar är total. Även för journalister på plats. Trots att gårdagens omfattande jakt på godkända stämplar till slut lyckades vet vi först i dag på morgonen om vi får bevaka rättegången.