Motdemonstranter gjorde sitt bästa för att störa tillställningen.

Under röda fanor med hammaren och skäran, fredsbanderoller och till ljudet av trummor samlades tusentals människor på Rabintorget i Tel Aviv.

- Det finns ett tabu mot att demonstrera mot pågående krig. Men vår uppgift är att bryta det tabut. Vi försöker rädda demokratin, säger 66-åriga Beate Zilversmidt till TT under fanor där israeliska och palestinska flaggorna sammanfogats.

Bara ett kvarter därifrån samlades en mindre skara motdemonstranter. Där vajade bara israeliska flaggor.

- Jag vill stödja den israeliska armén, och att befolkningen i södra Israel ska få leva i lugn och ro, utan raketer, säger Barry Shakar till TT.

Därefter tågade fredsdemonstranterna i väg från torget, omgivet av ett stort polisuppbåd. Motdemonstranter och förbipasserande försökte hela tiden störa demonstrationen med både motargument, glåpord och spottloskor.

Tidigare på dagen demonstrerade tusentals israeliska araber i den nordisraeliska staden Sakhnin. Också här vajade palestinska flaggor, och plakat med texten ”Gaza kommer inte att kapitulera för stridsvagnar och schaktmaskiner!”.