De första dödsoffren i översvämningarna befaras nu vara ett faktum. En man saknas sedan hans båt vattenfylldes under en fisketur nära staden Gladstone. Dessutom saknas en 41-årig kvinna sedan det fordon hon färdades i svepts ner i en flod.

I Queensland, som är den värst drabbade delstaten, har gruvdriften stannat upp nästan helt och myndigheterna genomför evakueringar. Äldre människor och folk som bor i lågt belägna områden i staden Rockhampton flyttas från sina hem.

Runt 4 000 hushåll i staden bedömdes på nyårsafton vara i farozonen för vattenmassorna, som täcker ett område stort som Tyskland och Frankrike. Hårt utsatta är också trakterna runt städerna Emerald och Condamine.

Andrew Fraser, ”finansminister” i Queensland, beskrev det som att katastrofen nått ”bibliska proportioner”. Översiktsbilder påminner om hur det såg ut i det svårt översvämningsdrabbade Pakistan under hösten.

Queenslands regeringschef Anna Bligh kallade läget i delstaten ”förskräckligt”. Kostnaderna, som fortsätter stiga, ligger på miljardtals dollar.

- Vi har nu tre större flodsystem översvämmade. Större platser som Rockhampton håller på att nås av vattnet, något som kan bli den största översvämningskatastrof de drabbats av någonsin, sade Bligh och konstaterade att man inte kommit över krönet än.