Den kraftiga jordbävningen i Sichuan-provinsen i sydvästra Kina fick igår Love Lindvall och hans vänner att sova utomhus. Natten spenderades under bar himmel tillsammans med många andra studenter. Många invånare i provinsen vågade inte återvända hem i rädsla för efterskalv.

– Det var en förhållandevis bra stämning och bra gemenskap. Enda oturen var att det började regna och vi hade inget tält, berättar Love Lindvall på telefon från mångmiljonstaden Chengdu.

Sedan jordbävningen har också flera rapporter om efterskalv kommit. Enligt den statliga nyhetsbyrån Nya Kina har nytt kraftigt efterskalv registrerats i just Chengdu nu på förmiddagen svensk tid. Men Love Lindvall har inte känt av det.

– Vi har känt lite skakningar, men inget kraftigt. Men det finns många rykten som sprids.

– Däremot har vi fått en varning om att ett nytt kraftigt efterskalv ska komma, men det har inte gjort det än, säger Love Lindvall till SvD.se.

Efter natten utomhus är han nu tillbaka i sin lägenhet och städar upp. Skalvet har fått saker att falla till golvet, och runt universitet är vissa byggnader skadade. Det handlar framför allt om att tak och skyltar som delvis rasat ner och att det uppstått sprickor i en del hus.

Många arbetsplatser i Chengdu håller stängt i dag, och undervisningen på det universitet som Love Lindvall studerar på är inställd.

– Det är en liten spänd väntan just nu. Många undrar om det verkligen går att slappna av nu.