Vallie Collins var en av passagerarna som i går skulle flyga från New York till Charlotte i North Carolina. Ganska snart efter planets start förstod hon att något var fel – hon hörde en smäll och började känna röklukt. När piloten sa ”förbered er på nedslag” i högtalarna sträckte hon sig direkt efter sin mobiltelefon.

– Jag tänkte, ”okej, nu kommer jag aldrig mer att få träffa min make och mina tre barn”. Och jag ville bara att de skulle veta att när det här inträffade var de det absolut enda jag tänkte på, säger Vallie Collins till AP.

Hon hann bara skriva ”Mitt flygplan störtar”. Att lägga till ”jag älskar er”, som hon ville, hanns inte med. Under en fruktansvärd halvtimme visste inte maken om hon hade överlevt olyckan, skriver AP.

Den absolut värsta stunden kom när Vallie Collins fastnade i bakdelen av planet, medan vatten forsade in från utgångar som bara öppnades en liten bit, berättar hon. Ett dussin passagerare pressade sig emot henne för att komma ut och paniken var nära.

– Vi försökte så hårt vi kunde att knuffa upp de där dörrarna. Flygvärdinnan sa ”vi har förmodligen bara två minuter på oss”, säger Collins till AP.

Först hade hon trott att smällen skulle döda henne. Nu, med det iskalla vattnet stigande kring hennes midja, var hon i stället övertygad om att hon skulle drunkna i Hudsonfloden. Då väckte hon sina gamla hejaledarinstinkter från skoltiden.

– Jag satte mina händer i luften och ropade ”ni kommer inte ut den här vägen. Gå mot vingarna! Kom igen! Vi kommer att klara det! Håll er lugna, berättar Vallie Collins.

Först när hon var i säkerhet på en färja tillät hon sig själv att fundera över vad som kunde ha hänt.

– Vi är helt enkelt lyckligt lottade. Väldigt välsignade, säger trebarnsmamman till AP och får medhåll av flera andra passagerare på olycksplanet som blev ett mirakelplan.