Skottdrama i varuhus i Toronto

En 25-årig man dödades och ytterligare sex eller sju personer skadades i samband med en skottlossning i Toronto i Kanada.

Chock efter skottlossningen i Toronto.

Chock efter skottlossningen i Toronto.

Foto: Mark Blinch/reuters

Det uppger polisen som berättar att gärningsmannen fortfarande är på fri fot. Tillståndet är kritiskt för två av de skadade, däribland en 13-årig pojke, skriver Reuters.

En gravid kvinna slogs ned i tumultet, vilket resulterade i att hon tvingades påbörja sin förlossning.

Dramat ägde rum strax efter klockan 18 på lördagskvällen – lokal tid – i en gigantisk galleria, Eaton Center, som också är en stor turistattraktion. Vittnen på plats berättar att omkring 15 skott avlossades.

Många av dem som befann sig i gallerian chockades av det inträffade.

– Det är otroligt ... Det kom från ingenstans, säger Marcus Neves-Polonio, som arbetade i en mataffär då skottlossningen skedde, till National Post.

Tidningen skriver att folk på plats gömde sig bakom stolar, sprang in på toaletten eller i närmaste butik samt sökte efter en väg ut.

– Plötsligt sprang en hel hord av människor mot oss. De skrek och var helt tokiga, säger Hannah Stewart om den panik som uppstod.

Torontos borgmästare Rob Ford uttalade sig om dramat:

– Det är förskräckligt när man får höra om sådant här. Mina tankar går till de familjer som har påverkats av det här fruktansvärda brottet. Vi måste gripa skytten.

Skottlossningar lik den här är ovanliga i Kanada som har sträng kontroll av handeldvapen.

  • Kopiera sidans adress

Toppnyheter SvD.se

SvD offert

Gör som 68577 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier

”Assanges agerande försvårar lidandet”

Kvinnans advokat

Kräver press på Ecuador.

”Rasskillnader är verklighet”

Kultursvepet

Författare och biolog retar upp Frankrike.

Elev vid fallskärmsjägarskolan övar hopp med så kallad kalottskärm. Hoppet sker från låg höjd, ibland så lågt som 200 meter, för att hamna under vanliga flygplans radar och det är väldigt viktigt att landa med en speciell teknik – annars kan man skada sig ordentligt. Bildspel

”Det underlättar att vara ett fysmonster”

Militär träning

Har du vad som krävs?

Småföretagare jobbar 14 månader om året

Rapport

Därför har företagarna tidsbrist.

Så ska nya Xbox klara sig mot Playstation 4

Spelbloggen

”Liknar mest en videobandspelare.”

Genusvinkel på läkemedelsinfo

Olika biverkningar

Kvinnor och män reagerar olika på mediciner.

”Jag ska göra mest
mål genom tiderna”

ELVA KVAR

Zlatan osäker på framtiden i Paris.