Som SvD.se tidigare rapporterat pågår ett fildelningsbråk i Norge mellan å ena sidan tele- och internetoperatören Telenor och å andra sidan skiv- och filmbranschen.
I februari skickade skivbolagens intresseorganisation Ifpi ett brev till Telenor med krav på att företaget spärrar fildelningssajter som The Pirate Bay och därmed gör det omöjligt för deras kunder att surfa in på populära bittorrent-sajter.
Bara två veckor senare kom dock svaret från Telenor: ”vi säger helt nej till kravet”, var budskapet från företaget. Telenor anser inte att det är rätt att de ska gå in och styra vilka sajter deras kunder få surfa på.
– Vi följer gällande regler och lagar, och kan inte se att det finns någon juridisk grund för att en internetleverantör ska ta tillvara digitala rättighetsinnehavares intressen och stänga ute våra användare, sade Telenors vd Ragnar Kårhus till Aftenposten i mars.
Men nu har flera skiv- och filmbolag beslutat att ta ärendet vidare. Enligt norska VG har flera företag dragit Telenor inför domstol med kravet är att Telenor ska spärra bland annat The Pirate Bay och därmed hjälpa till att stoppa olaglig fildelning.
– Vi vill att problemställningen ska utredas. Vi vill inte censurera nätet, men vi vill ha en möjlighet att tjäna pengar på det vi gör, säger Sveinung Golimo på företaget Filmkameratene till VG Nett.
Tidigare har norska Ifpi sagt att man blickar mot Danmark där domstol redan beslutat att operatörerna Telenor, TDC och Tele2 ska hindra sina kunder att surfa in på The Pirate Bay. Det beslutet ska dock prövas i den danska Högsta domstolen.
– Vi följer utvecklingen i Danmark och anser att rättsläget ser likadant ut i Norge. Därför har vi stark tilltro till att få till en blockering även här, sade Marte Thorsby på Ifpi till Dagens Näringsliv tidigare i år enligt VG.
Telenor fortsätter dock att tillbakavisa alla krav på att reglera vilka sajter deras kunder får surfa in på.
– Vi har inte sett stämningen än, och måste läsa igenom den innan vi kommenterar i detalj. Men baserat på det vi hört så finns det inget nytt som skulle ändra vår inställning. Vi anser att kravet är felriktat och att de istället borde ge sig efter de som verkligen gör något olagligt, säger Atle Lessum, informationschef på Telenor, till VG Nett.








