Enligt de nya reglerna får man inte sätta en bild på en ingrediens som inte finns i ingredienslistan på omslaget.

– Om man bytt ut marsipanen i julgodiset mot aprikoskärnor så måste det stå det på kartongen. Och finns det inte blåbär i en chokladkaka så kan man inte ha en bild på blåbär på chokladpappret, sade EU-parlamentarikern Carl Schlyter (MP), med hänvisning till de chokladkakor med olika smak som godisjätten Cloetta marknadsfört och fått kritik för.

Cloetta har sedan tidigare dragit tillbaka just blåbärschokladen, men saluför fortfarande kexchoklad med hallon- eller banansmak, med bild på frukterna, utan att de finns på ingredienslistan.

Enligt en uppgörelse mellan EU-parlamentet och de 27 EU-ländernas förhandlare förbjuds matföretagen också att skylta med en ingrediens när denna till allra största delen har ersatts med en annan, billigare. ”Falsk” ost som tillverkas med vegetabilisk olja och vatten, men knappt någon mjölk, kommer att falla under den kategorin.

Inom fem år måste matvaror vara märkta med hur mycket energi, salt, socker, protein, kolhydrater, fett och mättat fett de innehåller, och vad som är det rekommenderade dagliga intaget av dessa substanser. Kött från gris, fågel, get och lamm ska märkas med ursprungsland, på samma sätt som gäller för nötkött, färsk frukt, honung, olivolja och grönsaker.

Köttprodukter som består av olika köttdelar, som korv eller leverpastej måste beskrivas som “sammansatt mat”, och det- samma gäller ”sammansatt fisk”, som fiskpinnar. Den socialdemokratiska EU-politikern Åsa Westlund som sitter i parlamentets utskott för livsmedelssäkerhet hade velat gå längre och inkludera även kött från hel- eller halvfabrikat och dessutom mjölkprodukter i reglerna.

– I dag står det kanske att en färdigförpackad smörgås kommer från Sverige, men var köttet på den kommer ifrån får man inte veta, säger hon.

Uppdatering: I en tidigare version av artikeln skrev SvD att det var chokladkakan som stoppades. Det är fel. Det är omslagspappret, som det ser ut i dag, som stoppas.