Larry Craig med hustrun Suzanne på en presskonferens.
Han har tvingats lämna en del av sina poster i avvaktan på intern utredning.
En av republikanernas aspiranter på presidentposten i nästa års val, senatorn John McCain, sade i en intervju för CNN på onsdagen att Craig bör lämna sin post i kongressen. Anledningen är att Craig erkänt sig skyldig till förargelseväckande beteende på en toalett på en flygplats. Att Craig tog tillbaka erkännandet när affären blev offentlig har ingen betydelse enligt McCain.
- Han erkände sig skyldig och han hade tillfälle att förklara sig oskyldig. Så jag tycker att han bör gå, sade McCain.
Även andra partikamrater manade Idaho-senatorn att avgå och den republikanske presidenten George W Bush förklarar sig ”besviken” över den senaste sexskandalen som skakar partiet.
- Vi är besvikna över den här frågan. Vi hoppas att den löses snabbt, vilket vore i senatens och Idahos folks intresse, sade Vita husets talesman Scott Stanzel på onsdagen.
Republikanska ledare i senaten sade att den 62-årige Craig har gått med på att tillfälligt lämna sina uppdrag i en rad utskott medan en intern utredning pågår.
En avgörande punkt i härvan är att den ärkekonservative senatorn är känd för att ha tagit ställning mot homosexualitet i allmänhet och samkönade äktenskap i synnerhet. Det rimmar minst sagt illa med att han enligt en polisrapport från flygplatsen Minneapolis-Saint Paul i juni där var på jakt efter sex med andra män på en toalett.
En civilklädd polis grep Craig på grund av att denne stampat med foten i golvet och vinkat med handen i glipan mellan toalettbåsväggen och golvet - gester som i kombination ska vara en kod för att man är sugen på anonymt snabbsex.
Uppgifter om att Craig ska stött på manliga underlydande i Washington har cirkulerat länge, och han hånas nu på internet som ”badrumsbanditen”. Vid en farsartad presskonferens i tisdags upprepade Craig att alltihop är lögn, en ”häxjakt”. Han ska bara erkänt, och fått betala 500 dollar, för att bli av med händelsen.
- Jag är inte gay, jag har aldrig varit gay, utropade trebarnsfadern med hustrun Suzanne vid sin sida.
Den republikanske presidentkandidaten Mitt Romney, som tidigare tacksamt tagit emot Craigs stöd, är en av många i Washington som nu vänder Idaho-senatorn ryggen. Romney jämför flygplatshändelsen med expresident Bill Clintons sexskandal med praktikanten Monica Lewinsky.
- Vi har blivit besvikna på Vita huset, i senaten, i kongressen. Och ärligt talat är det äckligt, sade Romney till CNBC.








