President Obama och hans närmsta rådgivare, däribland utrikesminister Hillary Clinton och vicepresident Joe Biden samlades för att följa insatsen på en skärm i ett av Vita husets rum kallat Situation Room.
Med hjälp av insatsstyrkans hjälmkameror kunde de följa precis vad som hände under de 40 minuterna i bin Ladins residens.
En stor del av tiden sitter Obama och de andra åskådarna helt tysta, skriver New York Times som återger vad som hände inne i Situation Room. Obama håller ett koncentrerat ”stenansikte” och vicepresident Joe Biden fingrar på sitt radband.Minuterna kändes som dagar
John Brennan, Obamas anti-terrorrådgivare
– Minuterna kändes som dagar, berättade John Brennan, Obamas högsta anti-terrorrådgivare, senare.
På ytterligare en videoskärm kommenterar CIA-chefen Leon Panetta från CIA:s högkvarter vad som utspelar sig i Pakistan. Kodnamnet för bin Ladin var Geronimo.
– De har nått målet, säger Leon Panetta.
Några minuter passerar.
– Vi har Geronimo i sikte, säger han.
Ytterligare några minuter senare kommer nästa korta meddelande.
– Geronimo EKIA, säger Leon Panetta.
Enemy Killed In Action, fiende dödad i strid. Ingen i inne i Situation Room yttrar ett ljud. Till slut bryter president Obama tystnaden.
– Vi tog honom, säger han.
I fredags gav Obama klartecken till räden. Fram till dess diskuterades flera alternativ. Antingen skulle USA vänta tills de var helt säkra på att bin Ladin befann sig i huset eller så skulle de göra en mer riskfri bombningsattack.
Slutligen avgjorde Obama att en bomb skulle orsaka så mycket skada att det kunde bli svårt att avgöra om bin Ladin verkligen hade dödats. I stället skickades ett specialförband med fyra helikoptrar med order om att ta sig in i huset.










