Fredrik Reinfeldt framträdde i svart kostym och svart slips i ett Rosenbad där extra många vakter kallats in. Utanför bevakade flera polisbilar.

– Det ofattbara har drabbat våra grannar i Norge, inledde Reinfeldt och sade att det troligen handlar om det värsta våldsdådet i Nordens historia.

Reinfeldt berömde sin norske kollega Jens Stoltenberg för att inte för tidigt ha börjat spekulera kring motiv och gärningsmannens bakgrund.

– Minns att det en extremist gör oftast utnyttjas av andra extremister, sade han och uppmuntrade både norrmän och svenskar att stå upp för demokrati och öppenhet.

I hans samtal med Stoltenberg på fredagskvällen erbjöd Reinfeldt svensk hjälp, om norrmännen så önskar, samt uttryckte regeringens och svenska folkets deltagande i den här svåra stunden.

– Vi är nu många som är beredda att stå det norska folket bi.

– Bilderna och berättelserna river om i oss alla, det besinningslösa, fega dödandet.

– För hela det norska samhället väntar nu en svår prövning, men frågorna kommer också till oss i Sverige — ilskan och rädslan över att någon kan vara kapabel att göra detta mot sina medmänniskor, sade statsminister Fredrik Reinfeldt vid en presskonferens i Rosenbad på lördagsförmiddagen.

Vad händer med de svenskar som finns?

– Det finns 50 000 svenskar i Oslo. Det viktigaste har varit att följa norska polisen och vilka besked de ger. Vi erbjuder vårt stöd och sedan gäller det att vara beredd att svara på frågor från svenskar. Norge har gjort det möjligt för folk att höra av sig på olika telefoner. JAg är övertygad om att det blir samma sak här.

Skulle detta kunna hända i Sverige?

– Ingen demokrati är förskonad. Det är det som är det vackra med vårt samhälle - att det är det mest öppna av samhällen. Men det är sårbart inför enskilda våldsverkare som är kapabla att göra sådant här.

– Det känns ofattbart, som ett slag mot vårt öppna samhälle. I stunder som dessa blir människor varse om demokrati och vikten om att värna det ideella engagemanget hos alla dem som är bredda att arbeta i demokratins tjänst.

TT: Du har själv varit på den här typen av politiskt ungdomsläger. Vad kände du när du såg bilderna från Utöya?

– Jag blir alltid förskräckt när man ställs inför meningslöst dödande och det ofattbara som nu har skett. Men det är klart att man kommer närmare när man kan sätta sig in i någonting som man själv har upplevt som ung, svarar Reinfeldt.

En av många internationella röster till stöd för Norge är FN:s generalsekreterare Ban Ki-Moon. Han uttryckte bestörtning, fördömde våldet och överräckte sina kondoleanser till det norska folket.

Det tyska folket ställer sig bakom Norge, meddelade Tysklands förbundskansler Angela Merkel.

Kanadas premiärminister Stephen Harper fördömde ”dessa barbariska och meningslösa våldshandlingar”.

Norges kung Harald manade norrmännen att hålla samman för att kunna bearbeta tragedierna och sade att rädslan inte får ta överhand.

– Det är viktigt att vi håller ihop och stöttar varandra, sade kungen.

På svenska hovets hemsida uttryckte kung Carl Gustaf och drottning Silvia bestörtning och avsky över dåden.

Fler artiklar om terrordåden i Norge