–Atomkrisen gör det bara värre. Men just nu är vi mer oroade över hur vi ska kunna bygga upp våra liv igen, säger 57-åriga Yaeko Sato, insvept i dubbla filtar på ett härbärge på en kulle ovanför den drabbade staden Shizugawa.

Intill henne hänger en lista över döda och försvunna. Hon och henne make flydde i bil, men nu är bensinen slut och de kommer inte vidare.

–Allt vi hör är rykten, säger Yaeko Sato till nyhetsbyrån AP.

Idag medgav den japanska regeringens talesman Yukio Edano att informationen kring kärnkraftverket i Fukushima ”sett i backspegeln kunde ha varit snabbare”.

–Vi kommer att ta oss igenom det här, sade premiärminister Naoto Kan i ett tv-tal till nationen igår.

Kan påminde om Japans återhämtning efter andra världskriget och lovade att landet ska återuppbyggas igen.

Japan höjde idag allvarlighets-graden av kärnkraftsolyckan från en 4:a till en 5:a på den så kallade Ines-skalan (International Nuclear Event Scale). Det är samma nivå som olyckan i Harrisburg 1979. Olyckan i Tjernobyl 1986 bedömdes vara en 7:a på skalan.

Idag sattes sju militära brandbilar, avsedda för flygolyckor, in för att spola vatten över reaktorbyggnaderna för att försöka förhindra kärnbränslet från att hettas upp ytterligare. Brandbilarna, med högtryckssprutor, gör att räddningspersonal kan arbeta på relativt långt avstånd. Sprutorna kan dessutom styras inifrån bilen.

Försöken att få fram elström till anläggningens kylvattenpumpar verkade inte ha lyckats idag. Men det är oklart om kylsystemet är intakt och kommer att fungera även om man kan dra nya elkablar.

–Vi står inför en oerhört allvarlig olycka, sade chefen för FN:s atomenergiorgan IAEA Yukiya Amano, som kom till sitt hemland igår.

Amano träffade premiärminister Naoto Kan och uppmanade regeringen att ge bättre och snabbare information om vad som händer kring Fukushima 1.

Amano kommer inte att åka till det drabbade kärnkraftverket, men en grupp IAEA-experter ska bege sig dit idag, i morgon eller på söndag, enligt Amano.

En vecka efter dubbelkatastrofen – jordbävning och tsunami – är den officiella dödssiffran nu uppe i drygt 6500 medan mer än tiotusen fortfarande saknas.

Japan var ett av de bäst jordbävningsförberedda länderna i världen. Ändå råder det brist på nästan allt och människor dör för att sjukhus saknar utrustning. Största problemet är bristen på bensin eftersom den stryper tillgången på allt annat.

–Japan är ett rikt land, men ekonomin och samhället är i chock, säger Francis Markus, talesman för Internationella Rödakorsfederationen (IFRC), på plats i Japan.

–Det här är en extremt hård katastrof. Och när så stora delar av landet har drabbats, då blir det mycket svårare att hantera, säger Markus.

Hundratusentals är hemlösa och det råder brist på i stort sett allt. De mest akuta behoven är mat och värme, enligt Markus.

Värmeproblemen beror främst på att elen har slagits ut; igår var nära 320000 hushåll fortfarande utan ström.

Flera evakueringscentra har ingen värme, när temperaturen utomhus har gått ner under noll på många håll.

Matbristen, liksom bristen på de flesta andra varor, beror på att bensin saknas – för att flera oljeraffinaderier slogs ut för en vecka sedan.

–Det finns inte bränsle till lastbilarna. Det här är en situation vi hoppas ska bli bättre inom de närmsta dagarna. Bensinbristen är verkligen nyckeln till att få ordning på hjälparbetet, säger han.

Enligt Markus är det ingen som är helt utan mat i Japan, men många får inte så mycket som de behöver.

En av dem är Hiroko Kodo i staden Ishinomaki:

–Jag är hungrig, och det är även mina fyra barn. Allt vi får att äta varje dag är en banan och en risboll, säger han till den brittiska tidningen Guardian.

Bensinbristen har också gjort det svårt för hjälparbetare och medicinsk personal att nå fram till behövande.

På ett sjukhus i länet Miyagi dog två människor för att det saknades vårdutrustning. I förrgår dog tolv äldre patienter som evakuerats från ett sjukhus på grund av kärnkraftkrisen, och placerats i en gympasal.

Igår rapporterade det japanska tv-bolaget NHK att minst 27 evakuerade har dött den senaste veckan, förmodligen på grund av otillräcklig vård.

Belastningen på sjukhusen blir extra hård, enligt Francis Markus, eftersom Japans befolkning består av många äldre.

Det är också viktigt att snabbt få igång produktionen av temporära hem för alla de som bor i skolor, gympasalar och andra tillfälliga härbärgen.

Francis Markus tror att det kan ta tre till fyra månader innan alla kan flytta därifrån.