”Vi vill ha en demokratisk regering och en rättvis konstitution”, lovade Jalil, som är ordförande i det nationella övergångsrådet (NTC).
”Mer än någonting annat vill vi inte fortsätta att vara isolerade i världen som vi har varit fram till nu”, sade han i den italienska tidningen La Repubblica.
Det är fortfarande oklart var Gaddafi befinner sig. Enligt Jalil är dock den övervägande åsikten inom NTC att både Gaddafi och hans likar ska dömas ”i en rättvis rättegång, men den måste äga rum i Libyen”.
För att det ska kunna ske ”behöver vi ta dem levande och behandla dem annorlunda än det sätt på vilket översten behandlade sina motståndare. Han kommer att finnas kvar i minne endast för de brott, gripanden och politiska avrättningar som han utförde”, sade Jalil.
Enligt mellanösternexperten Alexander Atarodi på Totalförsvarets forskningsinstitut är rebellernas viktigaste uppgift nu att fylla det maktvakuum som uppstår efter Gaddafi.
- Nu är det viktigaste att skapa stabilitet och undvika plundring och kaos och se till att människor har mat, vatten och sjukvård.
Han säger att ansvaret för att skapa stabilitet helt och hållet ligger på oppositionen.
- Jag tror att de är relativt väl förberedda för det. En grupp libyer som kallas Tripolibrigaden har tränats i Qatar och är på väg eller har redan flugits in för att se till att kaos inte uppstår. Det är en polisiär styrka som ska upprätthålla lag och ordning.
Alexander Atarodi tror att Muammar Gaddafi finns kvar någonstans i Libyen.
- Gaddafi har inte lämnat Libyen. Han är inte den sortens person som packar ihop sina pengar och sin familj och sticker i väg. Han är en annan typ av tyrann.
- För mig är det ingen tvekan - regimen i Libyen har fallit. Men det här är en process där vi kommer att se flera bakslag. Det går framåt, men kommer också att gå bakåt lite grann, säger Atarodi.









