Webb-tv
I hopp om att hitta vatten i form av is har den amerikanska rymdflygstyrelsen Nasa krasclandat på månytan. Först slog raketen Centaur ned och strax därefter satelliten LCROSS.
Nasa har tagit livebilder från kratern nära månens sydpol och uppger att kraschen ska ha varit ”en lyckad kollision”, rapporterar amerikanska CNN. Raketen krockade med månen strax efter klockan 13.30 svensk tid, och satelliten följde efter några minuter senare och videofilmade månens jord.
Inför ”bombningen” av månen fanns en hel del reaktioner och motstånd. En del har varit mer skämtsamma, men det har också funnits människor som allvarligt oroat sig för att det skulle kunna påverka tidvattnet och tillvaron på jorden.
Minuterna före kraschen guidade satelliten en raket mot kratern med namnet Cabeus. Idén var att riva upp tillräckligt med måndamm för att hjälpa satelliten – som kallas LCROSS – att upptäcka om det kan finns något vatten i dessa jordlager.
LCROSS – som står för Lunar Crater Observation and Sensing Satellite – bar bland annat med sig infraröda kameror och en radiometer, ett mätinstrument som mäter strålningsintensitet. Dessa verktyg ska hjälpa forskarna på Nasa att analysera mer än 250 ton måndamm för att se om det finns vatten i det.
Samtidigt har hundratals teleskop på jorden varit inställda mot månen för att försöka få en glimt av den jättelika rökpelare som ”bombningen” skulle orsaka och som man räknade med skulle kunna vara synlig från jorden.
För den som missade det har Nasa fotograferat hela händelseförloppet.
Inom kort väntas svar på frågan om det finns spår av vatten i månens jorddamm.









