Radioprataren Don Imus under sin sista sändning innan han stängs av i två veckor. Imus bad om ursäkr för sitt uttalande.
Ursäkten och beslutet om avstängning kom efter flera protester från bland annat pastor Jesse Jackson.
- Jag försökte vara rolig, jag skämtade bara. Jag tänkte inte att det skulle kunna uppfattas som rasism. Jag tänkte på West Side Story, ett av lagen är tufft och det andra är inte lika tufft, sade Don Imus i går när han sände sitt program för sista gången på två veckor.
Basketlaget som Don Imus gav sig på består i huvudsak av afroamerikaner från Rutgers University.
- Jag vill att kvinnorna från Rutgers lag ska veta att jag är en bra person som sa en dålig sak. Nästan hälften av barnen på det läger jag har startat för sjuka barn kommer från minoritetsgrupper. Jag är inte en vit man som inte känner några afroamerikaner, sade en skamsen Don Imus innan det blev tyst i etern.
Enligt Imus arbetsgivare CBS Radio beror det framtida samarbetet på Imus förmåga att stå vid sitt ord.
- Don Imus har uttryckt ånger och skam och har lovat att lyssna på alla som uttryckt sin legitima ilska, skriver kanalen i ett pressmeddelande.









