WASHINGTON

Den förre Massachusettsguvernören tog icke desto mindre ett stort steg mot nomineringen och han fortsatte testa teman i höstens drabbning med den sittande Barack Obama.

– Vi kan inte längre nöja oss med en president som säger att det kunde vara värre, sa Romney bland annat i segertalet.

Det tog förhållandevis lång tid att räkna rösterna vid de så kalla de nomineringsmötena och spänningen gällde vem som skulle komma tvåa – den förre talmannen Newt Gingrich eller libertarianen Ron Paul.

Romney borde ha haft tilltagande medvind efter den övertygande segern i primärvalet i Florida i tisdags. Men dels väckte ett intervjusvar om att han inte bryr sig om ”de allra fattigaste” protester, dels bidrar fredagens siffror om en sjunkande arbetslöshet till att Obama inte ter sig fullt lika sårbar.

Någon timme efter Romneys segertal klev Newt Gingrich, som har näst flest delegater, fram till podiet för att hålla en presskonferens.

– Jag är kandidat till presidentämbetet, fastslog han och hävdade att Romney bara vunnit sina segrar hittills på grund av ett 5-1-övertag i kampanjmedel.

Gingrich hade inte kampanjat så flitigt i Nevada, sannolikt eftersom Romney tog hem delstaten redan förra gången, 2008, vilket delvis förklaras av den stora andelen mormoner som röstar på en av de sina. På lördagskvällen upprepade Gingrich sina anklagelser om att Romney är en ”Obama light” eller en ”Massachusetts-liberal” som tillhör de värsta tillhyggena i republikanska led. Sedan inpräntade han att han tänker stanna kvar i racet till konventet i Tampa i slutet av augusti.

Tvivlen på Romneys ”valbarhet” håller i sig, med Wall Street Journals Peggy Noonan som språkrör för det partietablissemang hon tillhört. Hon summerade i en krönika i lördagstidningen att etablissemanget inte är för Romney, men att de nästan alla är emot Gingrich – och skälet till att de inte gillar Romney är ”att de fruktar att han inte kommer att kunna vinna, utan bli mosad på grund av ämnen som ”Bain, förmögenhet, skatter” om kandidatens lönsamma karriär i ett riskkapitalbolag.

På tisdag är det dags igen, med val i Colorado, Minnesota och Missouri (utan Gingrich, som inte anmälde sig i tid för att vara med på valsedlarna). Nomineringsmöten som ska pågå i några dagar i Maine inleddes på lördagen – där det väntas bli en tvekamp mellan Romney och Ron Paul

Enligt CNN:s väljaranalyser föredrog primärvalsväljare i flera breda kategorier Romney, däribland de tunga kategorierna dem som oroar sig för ekonomin och dem som tror att det är han som kan besegra Obama.