När den olympiska elden kommer till Paris bevakas den av 3 000 poliser. ”Ett lika stort säkerhetspådrag som om USA:s president George W Bush vore på besök”, skrev tidningen Le Journal du Dimanche i går och citerade ledningen för polisen i den franska huvudstaden.
Femhundra poliser är utkommenderade att slå en säkerhetsring runt själva elden när den i dag förs de 27 kilometrarna mellan Eiffeltornet och Stade Charléty. En mängd civilklädda poliser är också utposterade för att ”ta temperaturen” på åskådarleden.
Demonstrationer har aviserats och polisledningen tar protesterna på stort allvar. Den speciella underrättelsetjänsten Renseignements Généraux uppges ha identifierat ett antal personer som kommer att hållas under särskild uppsikt. Målet är inte att stoppa protesterna men att hålla dem på betryggande avstånd från kortegen för den olympiska festen.
Den olympiska elden kommer att bäras genom Paris av en grupp idrottsmän. De gör det med ett märke på träningsoveralljackorna försett med texten ”För en bättre värld”. Tänkt att symbolisera den franska idrottsrörelsens vink till den kinesiska regeringen och OS-organisatörerna.
Journalistorganisationen Reporters sans Frontières, Reportrar utan gränser, har sedan en tid gått i spetsen för att knyta samman OS i Peking och den kinesiska regeringens metoder för att slå ned protesterna i Tibet.
Robert Menard, ordförande för Reporters sans Frontières, uttryckte i en radiointervju sin irritation över säkerhetspådraget:
– Vi har inte tänkt sabotera den olympiska elden. Bara kunna demonstrera under anständiga former.
OS-protesterna har lett till att den franska regeringen uppvisar viss förvirring. I en intervju med tidningen Le Monde i lördags sade Rama Yade, minister för människorättsfrågor, att president Nicolas Sarkozy krävde att tre villkor uppfylls för att han ska närvara vid OS-invigningen den 8 augusti då han inte bara kommer att representera Frankrike utan också det EU Frankrike tar över ordförandeskapet för den 1 juli.
Enligt Rama Yade skulle Sarkozy kräva slut på våldshandlingarna mot befolkningen i Tibet, fullständig klarhet i vad som hände under oroligheterna i mars och att Kina inleder en dialog med Dalai Lama. I intervjun sade hon också att ”vi kräver omedelbar frigivning av Hu Jia som just dömts till tre och ett halvt års fängelse”. Beträffande Tibet använde ministern formuleringar som ”kolonisering” av Tibet och att tibetanernas kultur förvandlades till ”folklore”.
Det dröjde inte länge efter det att intervjun publicerats förrän en dementi utfärdades. Ministern förklarade sig vara felciterad. Och både hon och utrikesminister Bernard Kouchner betonade nu att Frankrike inte ställer några villkor för presidentens närvaro på hederstribunen utan sätter sin lit till dialog. Le Monde står fast vid att man ordagrant återgett Rama Yades uttalanden under intervjun.
Den franska regeringen har vissa problem med kommunikationerna. Den gångna veckan fick premiärminister François Fillons uttalanden om Ryssland korrigeras i efterhand och president Sarkozys deklaration i samband med Natomötet i Bukarest utgavs i flera divergerande versioner.









