Rick Perry.
Foto: Paul Sancya/AP
SPARTANBURG
Inget av detta var välkommet för opinionsledande Mitt Romney. Texasguvernören Perrys visserligen krympande väljarskara kan nu sälla sig till någon av de tre kvarvarande rivalerna och Romney kan inte längre hävda att han segrade i de två första kraftmätningarna.
En tredje omständighet ska också vägas in, nämligen att förre talmannen Newt Gingrich gått framåt i mätningarna de senaste dagarna och hoppades att göra väl ifrån sig i den sista debatten på torsdagskvällen.
Rick Perry tillhörde raden av republikanska kandidater som snabbt nådde en topp i mätningarna för att sedan dala stadigt. Argumenten om att Texas har haft en stark ekonomi med tiotusentals nya jobb räckte inte för att uppväga Perrys förvånansvärt klumpiga debattframträdanden. Först när han inte kom ihåg ett av tre departement han vill lägga ner, sedan när han påstod att Natolandet Turkiet styrs av islamiska terrorister.
Perry inställde kampanjframträdanden redan på onsdagen och tillkännagav att han ger upp på torsdagen. Hans siffror var då nere i 5-6 procent inför lördagens primärval. På presskonferensen manade Perry väljarna att lägga sin röst på Gingrich, ”en konservativ visionär” som skulle bli en effektiv president.
Enligt Iowa-tidningen Des Moines Register visar det offentliga röstsammanställningen att den förre senatorn och kristna högerns favorit Rick Santorum segrade med 34 röster, inte förlorade med 8 som det preliminära resultatet löd efter de s k nomineringsmötena den 3 januari.
Mitt Romney gick in i slutspurten i South Carolina som storfavorit med ramsan Den förste republikanen i modern tid som vunnit både Iowa och New Hampshire – och nu trolig segrare i South Carolina.









