Foto: Fabrizio Bensch/Reuters
Pappan, som är erfaren sportskytt, ska ha förvarat närmare 15 vapen i hemmet. Det vapen som sonen valde att ta med sig till skolan förvarades dock inte i det låsta vapenskåpet – utan i pappans sovrum.
Fadern misstänks nu för brott mot vapenlagen, för att han inte haft samliga vapen inlåsta.
– Allt tyder på att fadern varit försumlig när det gäller förvaringen av sina vapen, säger polischefen Ralf Michel till tyska tv-kanalen ZDF.
Många medier skriver också att polisen börjar få grepp om bakgrunden och motivet till 17-åringens mordvåg.
Några detaljer är dock inte kända, men polisen sade att man hittat en rad ledtrådar genom intervjuer med pojkens närmaste umgängeskrets.
En av poliserna som arbetar med undersökningen sade senare att man har gått igenom 17-åringens dator men att det enda våldsanknutna man hittat hittills är några våldsspäckade datorspel av typ Counterstrike, där lag av ”terrorister” och ”insatsstyrkor” kämpar mot varandra.
– De spelen är typiska för någon som kan tänka att genomföra en massaker, sade den lokale polischefen Ralf Michelfelder.
Det ska dock påpekas att Counterstrike är ett av världens absolut populäraste så kallade on line-spel med spelare över hela världen, inte minst i Sverige.
Pojkens föräldrar lämnade sin bostad redan i onsdags sedan den belägrats av journalister. Polisen vill inte säga vart föräldrarna tagit sig men säger att de inte står under polisskydd.
Sammanlagt elva av de skadade, däribland två poliser, är nu utom fara. Men sju skolelever, de flesta med svåra skottskador i buken, står fortfarande under intensivvård på sjukhus.
Tyskland befinner sig i sorg efter den ofattbara skolmassakern där en 17-årig före detta elev sköt ihjäl 15 människor innan han tog sitt eget liv efter skottväxling med polisen i den lilla stade Winnenden utanför Stuttgart.
Åtta av eleverna som dödades var flickor.
Inrikesminister Wolfgang Schäuble beordrade att flaggorna skulle halas på halv stång i Tyskland i dag för att uttrycka respekt för offren. Gudstjänster hölls på onsdagen i staden, som har en befolkning på 27 000.
Skottdramat i Winnenden
- 12 mar 2009 Elevkontakt förebygger våld
- 12 mar 2009 Varnade för massakern på internet
- 12 mar 2009 Sorg i Tyskland efter skolmassaker
- 11 mar 2009 Våldsintresset växte i tonåren
- 12 mar 2009 Hemligt kodord räddade elever
- 11 mar 2009 Bildspecial: Skottdramat i Winnenden
- 11 mar 2009 Alla offer utom ett var kvinnor
- 11 mar 2009 Winnenden sörjer offren
- 17 apr 2007 Fråga&Svar | Skolskjutningar
- 12 mar 2009 Pappan misstänkt för vapenbrott








