Medan hon ännu var USA:s första dam 1998 uttalade sig Hillary Rodham Clinton till förmån för en palestinsk stat. Det var långt innan de flesta amerikanska politiker hade tagit ställning för en tvåstatslösning. Som senator i New York de senaste åtta åren har hon däremot gjort sig känd som en starkt proisraelisk politiker.

Det får Palestinagruppernas ordförande Per Gahrton, aktuell med den nyutkomna boken Palestinas frihetskamp, att skeptiskt utropa: ”Med Hillary Clinton kommer Israels ockupation att fortsätta”. Generalsekreteraren i Svensk Israel-information Lisa Abramowicz svarar på debatt- sajten Newsmill: ”Äntligen en sant pro-israelisk utrikesminister”.

Båda går tillbaka till Obamas och Clintons linjetal den 4 juni inför proisraeliska AIPAC i Washington, där de sade det som den mäktiga lobbygruppen ville höra.

Men politikers löften är inte huggna i sten. Den arabamerikanske kolumnisten Rami Khoury jämför politiker av Obamas och Clintons kaliber med skådespelare i en Shakespearepjäs: de uppträder på sin scen för att roa oss, över- driva, dansa och kanske ibland för att upplysa eller beröra oss. ”De lovar sådant som de inte tänker hålla och intar positioner som de vet att de kommer att ändra”.

Senatorn från New York har talat om att USA kan komma att ”utplåna” Iran ifall den islamiska republiken skulle anfalla Israel med kärnvapen. Obama däremot förespråkar en villkorslös dialog med Iran, samtidigt som han inte uteslutit militära alternativ.

Men svenskiranske Trita Parsi, kommentator i Washington och författare av boken Treacherous Alliance – The Secret Dealings of Iran, Israel and the United States, skiljer på senatorn och den blivande utrikesministern Clinton:

– Som senator representerar hon en ganska hökaktig väljarkår i New York, men som utrikesminister ska hon förverkliga Obamas visioner.

Frågan alla väntar på är vilka nära medarbetare Clinton kommer att omge sig med. På arabisk sida är det tidigare Mellanösternsändebudet Dennis Ross ett rött skynke. Han ses som ensidigt pro-israelisk.

– Många av USA:s problem i regionen grundar sig på vad Bush har gjort och på den misslyckade politiken under Bill Clinton. Så den verkliga frågan är om Obama kan slå fast sin vision och få Hillary Clinton att implementera den, säger Trita Parsi.

Den israelisk-arabiska konflikten är kärnan till många problem i denna farliga men viktiga region. Grupper som Hizbollah och Hamas föddes under israelisk ockupation. Terrorister – från Bombay till Casablanca – hämtar näring och hat ur den israelisk-palestinska konflikt som har blött i 60 år.

Barack Obama har lovat att rivstarta med att försöka verka för en tvåstatslösning. Frilansjournalisten Anna Veeder i Israel tror att det blir svårare för den israeliska högern eller lobbygruppen AIPAC att avfärda Obama, Clinton eller Vita husets blivande stabschef, Rahm Emanuel, som ”antiisraeliska”, även om de skulle föra en mer aktiv fredspolitik än Bush.

– Israeliska kommentatorer påpekar alltid att med stödet till Israel (det gäller både Clinton och Emanuel) kommer också enormt goda kunskaper om israelisk politik. Israel kan inte komma undan med några undanflykter eller dåliga ursäkter.

– Att Hillary Clinton stöder Israel betyder inte nödvändigtvis att hon stöder bosättningspolitiken eller ett eventuellt israeliskt angrepp mot Iran, säger Anna Veeder.

På telefon från Syrien, stämplat som en Ondskans axelmakt av president Bush, säger en källa som står Assadsregimen nära ”att sämre än med Bush kan det inte bli”.