När president Obama tar emot utländska ledare brukar en formel följas: En stunds välregisserade samtal, sedan leenden mot kamerorna och citat om hur produktivt och positivt mötet varit.
Men efter det 90 minuter långa mötet i Obamas kontor - känt som Ovala rummet - natten till onsdagen stannade premiärminister Netanyahu kvar i Vita huset. Obama drog sig tillbaka till presidentfamiljens bostad, men sade sedan ja när Netanyahu ville träffas igen efter att ha pratat med sina närmaste medarbetare.
När den israeliske ledaren sedan ilade i väg i sin limousine sneglade han inte ens åt medieuppbådet.
Vita husets talesmän ville efteråt inte säga något om stämningen under mötena, eller vad man eventuellt kommit fram till. Netanyahus stab meddelade helt kort att samtalet hållits ”i en god stämning”, och att medarbetare fortsätter diskussionerna under onsdagen.
Inför mötet hade Netanyahu inte visat några tecken på att böja sig för USA:s krav på att frysa byggandet av bostäder i bosättningar på ockuperad mark, frågan som sått sådan split mellan de två länderna de senaste veckorna.
- Om amerikanerna stöder palestiniernas orimliga krav på frysning av bosättningarna i östra Jerusalem och Västbanken så riskerar fredsprocessen att blockeras i ett år, sade han vid ett möte i kongressen i Washington.
Förhållandet mellan länderna har gnisslat sedan den israeliska regeringen nyligen offentliggjorde planer på att bygga 1 600 nya bosättarbostäder i det omtvistade Ramat Schlomo i Jerusalems utkanter. Bråket mellan Israel och USA har beskrivits som det värsta på årtionden.
Men samtidigt som Netanyahu åt middag med Obama i Vita huset kom nya uppgifter om ytterligare klartecken för bosättningar vid den stad som både israeler och palestinier vill ha som huvudstad. Flera israeliska medier rapporterade att allt nu är klart för byggandet av 20 lyxlägenheter för judiska bosättare vid gamla Shepherd Hotel i området Sheikh Jarrah.
Det kontroversiella projektet godkändes i somras och då protesterade USA genom att kalla till sig Israels Washingtonambassadör.
Till nyhetssajten Ynet sade lokala myndighetskällor i Jerusalem att det enda som egentligen har hänt nu är att markägaren betalat exploateringsavgiften.
Källor som står nära dem som vill bygga de nya bostäderna avfärdade avslöjandet som ett försök från ”radikala vänsterelement” att sabotera Netanyahus USA-resa.








