Det är bland annat cement, kraftkabel till en vattenpump och dieseldrivna svetsaggregat som fanns omborde de sex fartyg som israeliska soldater bordade för två och ett halvt dygn sedan. Israel har tidigare stoppat liknande sändningar med hänvisning till att Hamas skulle kunna använda materialet för militära insatser.

Svenska Ship to Gaza har inte fått några uppgifter om var lasten finns i nuläget och ifrågasätter om den någonsin kommer att nå Gaza.

– Det får du fråga Israel om, de har tagit allt, säger Mikael Löfgren på svenska Ship to Gaza till SvD.se.

Rörelsen har tidigare tillåtits lämna last i Gaza, men så sent som i juli 2009 beslagtogs fartyget The Spirit of Humanity. Det fartyget har man fortfarande inte fått tillbaka.

– Vi var ganska uppgivna då, vi hade inga fartyg och inga pengar, säger Greta Berlin, en av Free Gaza Movemnets grundare till New York Times.

De sex fartyg som ingår i den beslagtagna flottan finns i nuläget i israelisk hamn och enligt israeliska medier ska lasten efter säkerhetskontroll vidarebefordras till Gaza. Men Hamas vägrar att släppa in lasten så länge inte samtliga aktivister frias.

Enligt talesmannen Ahmed al-Jurd måste Israel desutom garantera att samtligt gods i transporten släpps igenom – inte bara delar, rapporterar israeliska Haaretz.

– Det inkluderar hussatser, cement, järn- och elaggregat, säger han rapporterar jta.org.

Men israeliska myndigheter tillbakavisar uppgifterna att man skulle ha konfiskerat lasten. Enligt talespersonen Guy Inbar väntar åtta långtradare vid gränsstationen Kerem Shalom, rapporterar Haaretz.