EU-minister Birgitta Ohlsson (FP) höll tal och gick med i tåget.
- Jag är oerhört stolt. Det här var en seger inte bara för friheten i Litauen, utan för mänskliga rättigheter i hela Europeiska unionen, säger Ohlsson till TT på telefon från Vilnius.
I fredags beslutade landets högsta förvaltningsdomstol att tillåta Prideparaden. Tidigare i veckan hade demonstrationstillståndet återtagits på begäran av riksåklagaren. Men det beslutet överklagades.
Medborgerliga fri- och rättigheter för homosexuella är mycket känsligt och omstritt i EU-landet Litauen, som är katolskt dominerat. Beslutet att inte tillåta Prideparaden fick hård kritik av omvärlden, däribland Sverige.
Ohlsson och andra utländska gäster talade i samband med paraden. Hon säger att många EU-parlamentariker och ambassadörer från EU-länder deltog.
Ett av myndigheternas uttalade motiv för att stoppa paraden var säkerhetsfrågan. Enligt Ohlsson deltog cirka 400 personer i paraden, bevakade av cirka 800 poliser. Antagonisterna hölls på avstånd, men tolv motdemonstranter - varav två litauiska parlamentsledamöter - ska ha gripits.
- Det kastades en rökbomb, men på behörigt avstånd. Det var många poliser på plats och säkerheten var oerhört väl ombesörjd, säger Ohlsson.









