WASHINGTON President Obama kommer att skicka 30000 amerikaner till Afghanistan meddelade han i ett tv-sänt till tal till en alltmer skeptisk allmänhet.

- Vi bad inte om den här konflikten, sa Obama och påminde om 11 september-attackerna och talibanernas skräckregemente i talet på West Point inför en publik som bestod av högdjur som utrikes- och försvarsministrarna Hillary Clinton och Bob Gates och kadetter i grått i långa rader.

Det knappt 40 minuter långa talet var sakligt, resonerande och saknade enligt många professionella bedömare den gnista som skulle behövas för att öka stödet för kriget. Beskedet om hemkallande – förutsatt att afghanerna kan ta över – inom 18 månader bemöttes med höjda ögonbryn och kommentarer som ”När satte vi upp sådana mål i krig?” eller mer krasst ”Ja, i god tid före presidentvalskampanjen 2012”.

Obama tillbakavisade kritiken om att han tagit för lång tid på sig med att det aldrig varit tal om att skicka trupp före 2010. Vidare betade han av andra invändningar, nej, Afghanistan är inte något nytt Vietnam; nej, det går inte att bara försöka klara sig med rådande truppnivåer; och, jo, en tidsgräns är nödvändig för att inpränta i afghanerna att de måste ta ansvar för sitt eget land – och att USA inte har intresse av att utkämpa ett krig i Afghanistan utan slut.

- Enorma utmaningar återstår. Afghanistan är inte förlorat men i flera år nu har vi gått kräftgång. Regeringen löper ingen överhängande risk att störtas men talibanerna har ryckt framåt. Al-Qaida har inte nått samma styrka som före 11 september men de har kvar sina fristäder längs gränsen, sa Obama.

Obama underströk att han med glädje skulle utfärda order om hemkallande om det amerikanska folkets säkerhet inte äventyrades i Afghanistan. Han drog sedan in Pakistan i de tre målsättningarna han drog upp: att hejda talibanernas framfart genom att stärka afghansk säkerhetspersonal, att fokusera på det civila styret tillsammans med allierade, FN och det afghanska folket samt att utöka samarbetet med Pakistan.

- Vi befinner oss i Afghanistan för att hindra en cancersvulst att sprida sig i det landet, men samma cancer har också fått fäste i gränstrakterna i Pakistan och därför behövs en strategi som fungerar på båda sidor denna gräns, sa Obama och inpräntade att länderna utgör ”den våldsamma al-Qaida-extremismens epicenter”.

De delar av talet som handlade om att stärka den lokala polisens och militärens kapacitet påminde om företrädaren George W Bushs retorik om Irak, men nytt här var att Obama öppet nämnde summan 30 miljarder dollar som förstärkningarna beräknas kosta och att det påverkar inrikespolitiska prioriteringar.

- Det land jag är mest intresserad av att bygga upp är vårt eget, sa Obama om det så omstridda begreppet ”nation building” och framhöll att USA:s egen styrka grundas på dess välstånd.

På det hela taget får Obama mer beröm i konservativa led i just denna fråga, medan demokratiska partibröder i kongressen överväger att begära extraomröstning om anslag till kriget.