- Om vi inte agerar snabbt och kraftfullt tror många experter att vi kan förlora miljontals jobb nästa år, sade Obama enligt manuskriptet till demokratiska partiets veckotal i radio.
- Vi riskerar att falla in i en deflationsspiral som kan öka vår enorma statsskuld ännu mer.
I oktober krävde Obama ett stimulanspaket värt uppåt 1 500 miljarder kronor, men lördagens tal antydde att han är beredd att göra en betydligt större satsning än så. Någon prislapp på det nya paketet satte han dock inte.
Det minst sagt ambitiösa målet med den nya planen är att skapa 2,5 miljoner nya jobb fram till januari 2011, sade Obama, som tillade att paketet ska vara ”stort nog för att möta utmaningarna vi står inför”.
Stimulanspaketet väntas innehålla skattesänkningar för medelklassen och mångmiljardsatsningar i den offentliga sektorn, exempelvis på väg- och brobyggen och modernisering av skolor. Dessutom ska satsningar göras på vind- och solkraft och miljövänligare bilar.
- Detta är inte bara åtgärder för att dra oss ut den omedelbara krisen. Detta är långsiktiga investeringar i vår ekonomiska framtid som har ignorerats alltför länge, sade Obama.
Den tillträdande presidenten och hans stab har dock ansträngt sig för att sänka förväntningarna att den nye presidenten ska lösa den ekonomiska krisen i en handvändning. Detta tema återkom Obama till i radiotalet.
- Det finns inga snabba eller enkla lösningar på den här krisen, som har tillkommit under flera år, och det kommer troligen att bli värre innan det blir bättre.
I veckan visade ny statistik att antalet arbetssökande i USA är det högsta på 16 år, ytterligare ett tecken på att världens största ekonomi är på väg in i djup recession.
Obama sade att hans stab redan arbetar med det nya krispaketet, och han förutspådde att den ska godkännas snabbt av den demokratledda kongressen.
- Vi ska arbeta fram detaljerna under de kommande veckorna, men det blir en tvåårig, landsomfattande satsning för att skapa jobb i USA och lägga grunden för en stark och växande ekonomi.









