Obama kräver egyptisk demokrati

USA:s president Barack Obama efterlyser klarspråk om vad regimen i Egypten vill uppnå. Natten till fredagen (svensk tid) satte presidenten ner foten och krävde att Kairo stakar ut en tydlig väg mot demokrati.

Obama levererade kravet i ett skriftligt uttalande, som publicerades efter ett blixtinkallat möte med USA:s nationella säkerhetsrådgivare. Mötet hölls i Washington efter den egyptiske presidenten Hosni Mubaraks tv-tal på torsdagen. Denne gav då besked att han sitter kvar, vilket utlöste en ny våg av ilska bland revolterande egyptier och mer återhållsam, diplomatisk ilska från världens ledare.

Obama är tydligare än någonsin tidigare under krisen om vilken utveckling han kräver av den egyptiska regimen.

”Kairo måste nu staka ut en tydlig väg mot demokrati”, säger Obama i det skriftliga uttalandet.

USA:s president anser också att det är den egyptiska regeringens ansvar att, inför Egyptens folk och världen, tala klarspråk om vad den vill uppnå, vilka syften den har.

Han varnar även de egyptiska myndigheterna för att använda våld.

”Det är absolut nödvändigt att regeringen inte svarar på sitt folks önskan med repression eller brutalitet. De måste lyssna på det egyptiska folkets röster”.

  • Kopiera sidans adress

Toppnyheter SvD.se

SvD offert

Gör som 68194 stockholmare. Få offerter från företag nära dig - HELT GRATIS!

Populärt i Stockholm just nu:

Badrumsrenovering

Renovera eller bygga nytt badrum

Målare

Erfarna målare för ett snyggare hem

Flytthjälp

Snabba och pålitliga flyttfirmor

Flyttstädning

Hitta billig och effektiv städhjälp

Hemstädning

Rent hem snabbt och tryggt

+ Se alla kategorier