Finlands Meteorologiska institutet uppgav på måndagen att askmolnet passerar södra Skandinavien och södra Finland under onsdagen, uppger FNB. Institutet hänvisar till att vindströmmarna i den lägre atmosfären rör sig via Färöarna och Skottland mot södra delen av Skandinavien.

Svenska SMHI bekräftar att vindarna de närmaste dagarna väntas ligga på från väster, men hur mycket av askmolnet som kommer att hamna i Sverige vill man inte spekulera i.

– Det ser ut som att det under senare delen av tisdagen kommer att komma in över svenskt område, någon grad av askkoncentration blir det men troligtvis en väldigt låg koncentration, säger Gustav Åström, meteorolog vid SMHI.

Vindarna beräknas komma in från sydväst och beröra först Västra Götaland men efterhand också nå Arlanda. Även under onsdagen väntas fortsatta vindar från väster.

I går kväll steg rökpelaren 15 kilometer upp i luften och var synlig från många platser på södra Island.

Islands internationella flygplats Keflavik stängde på söndagen, och efter en överläggning beslutade isländska myndigheter att stänga det isländska luftrummet.

Grimsvötns utbrott som inleddes i går verkar vara kraftigare än det förra utbrottet 2004, skrev isländska tidningen Morgunbladid på nät. Geologer tror dock inte att följderna blir lika allvarliga som förra årets utbrott i vulkanen Eyjafjallajökull, vars askmoln lamslog flygtrafiken över Europa.

- Det kan vara ett stort utbrott, men det är inte sannolikt att det blir som förra året, sade geologen Hjorleifur Sveinbjörnsson vid Islands meteorologiska byrå till Reuters.

Han tillade att en grupp experter har flugit till området för att samla mer information. Enligt isländska tidningen Visirs nätupplaga ska munskydd och skyddsglasögon delas ut till de närboende runt vulkanen.

Det är ännu oklart hur utbrottet kommer att påverka den europeiska flygtrafiken. Enligt en uppdatering från organisationen Eurocontrol på söndagseftermiddagen kan askmolnet nå Skottland och Storbritannien på tisdag och Frankrike och Spanien på torsdag, om utbrottet fortsätter som hittills.

Petter Duestad driftschef på den norska luftfartsmyndigheten Avinor, tror att flygtrafik från Norge över Atlanten kan komma att påverkas.

- Flyg som ska åka västerut, till exempel till USA, får flyga en annan rutt, antingen långt söder eller långt norr om Island, säger han till nyhetsbyrån NTB.

- Det kan bli förseningar, men det beror på hur mycket trafik det blir. Söndagar är vanligen en dag med färre resenärer än övriga veckan.

Den danska luftfartsmyndigheten Naviair gör bedömningen att det för tillfället inte är några problem.

Enligt Anders Lundblad, presschef vid Transportstyrelsen, har regelverket förändrats sedan förra årets askmoln blåste ned från Island över resten av Europa.

- Det har underlättats något, även om det fortfarande är farligt att flyga i askmoln. Man gjorde inte fel som stängde flygplatserna sist, men beroende på koncentrationen kan man flyga i vissa fall, säger han till TT.

- Man får givetvis hålla koll på vilket håll det blåser.