Polisen uppger att det även inträffat en rad jordskalv i området som ligger omkring 12 mil öster om huvudstaden Reykjavik.

- Tjänstemän har sett rökutveckling från flygplan men utbrottet är än så länge ganska litet, sade vulkanexperten Tumi Gudmundsson.

Han noterade dock att det rapporterats ökade vattenflöden från glaciären vilket kan tyda på att utbrottet skett under glaciären och inte på samma plats som utbrottet den 21 mars.

Även vid utbrottet i mars tvingades boende nära glaciären att lämna sina hem.

Ingen människa har skadats under själva utbrotten, men två isländska vulkanturister omkom av utmattning för en dryg vecka sedan efter att ha kört vilse i närheten av vulkanen.

Vulkanen vid Eyjafjallajökull har inte haft några utbrott sedan 1823.

Islands radio rapporterade att de evakuerade förts till Rödakorsläger på södra Island.

Rök som bolmar ut från vulkan på Island tvingar passagerare att vänta sedan flyg ställts in på Manchesters flygplats.

Mer om vulkanutbrottet och flygtrafiken